Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

“Devletin Valisi olma şerefi, AKP’nin Bakanı olmaktan yeğdir…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 12.06.2020
  • 2.161 kez okundu

Türkiye’deki siyasetin son dönemde bize en çok kaybettirdiği yerlerden biri de, bir siyasi partinin kendisini devlet sanması, daha doğrusu devletin partileşmesi.

İktidarlar gelir-gider, ama geriye sadece o ülkenin çatısını, birliğini ve beraberliğini koruyan devlet kalır. Kurumlarıyla, kurullarıyla, gelenekleriyle, adil ve eşit bir düzen sağlama umuduyla, geriye kalan; bir büyük eskilerin deyimiyle, “ebed-müebbet devlet”…

Devletin illerdeki teslim gücü ve sembolleri ise Valilerdir. Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı dışında aracında Türk Bayrağı taşıyan yegane resmi kurum, Valilerdir. Çünkü devleti temsil ederler.

Devletin, birliğini, dirliğini sembolize eder; halkın, eşit ve hakça insanca bir düzen içinde yaşamasından da sorumludurlar.

Pek öyle Vali kaldı mı derseniz, yanıtım, ne yazık ki kalmadı. Muhalefet partilerine laf yetiştiren, AKP İl Başkanı gibi davranıp AKP ilçe örgütlerini teftiş eden, kendi yurttaşını, ideolojisine ve inancına ve hatta yaşam biçimine göre tasnife tabi tutan, hoşuna gitmeyen yurttaşa “P…k” bile diyen Valiler gördük.

Hatay, Türkiye’nin hem konum açısından, hem de medeniyetlerin buluştuğu nokta olması bakımından eşsiz güzellikte bir il ve ülke için önemli bir laboratuvar.
Hatay, uzun yıllar önce, adıyla müstesna Valiler gördü yaşadı.

Örneğin; 10.08.1960 – 12.12.1964 tarihleri arasında yapmış ve bugünkü “Vali Göbeği”ne adını veren Muammer Ürgen, 13.09.1982 – 24.02.1988 tarihleri arasında 6 yıl Valilik yapmış Sami Oytun, yine 07.07.2009 – 19.09.2014 yılları arasında görev yapan Celalettin Lekesiz.

Şimdiki Valimizin de Hatay’a gelişi yaklaşık 2 yıl oldu.

Son yıllarda, zaman zaman Vali konusunda kendisini şanssız hisseden Hatay için Rahmi Doğan, iyi niyetli bir Vali olarak kendini gösterdi. Suriye’nin kuzeyinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı askeri operasyonda sorumluluk alması, hem Türkiye hem Hatay için çaba göstermesi, kendisini yavaş yavaş devletin Valisi olma konumuna daha sıkı bağladı.

Örneğin; 41 İl Valisi değişti, 17 İl Valisi de merkeze alındı. Hatay Valisi Rahmi Doğan, atama kararnamelerinde yer almadı.

Hatay halkı için elinden geleni yapmaya çaba gösterdi; devletin Valisi olarak CHP’den seçilmiş olan bir büyükşehir belediye başkanıyla işbirliği yapmakta da hiç bir sakınca görmedi.
Önce devletin Valisi oldu, şimdi yavaş yavaş Hataylıların gönlünde taht kuran bir Vali olmaya başladı.

Neden bunları söylüyorum;
Bakın, yarın güneyin inci sahillerinden biri, Arsuz’un hemen komşusu, “Arsuz Madenli Yat Limanı, Su Sporları Merkezi ve HADO Projesi”nde temel atma töreni yapılıyor.
Sadece yat limanı değil, gümrük giriş ve çıkışı buradan yapılacak. yani turizm deyimiyle artık hatay’ın da yat turizmi açısından bir destinasyon noktası olacak. Arsuz burnunda askeriyenin kamp kurması ve bir türlü o bölgeyi sivil yönetime devretmemesi böyle bir çözümü kolay kıldı.

Keşke o güzellerg üzeli burun da bir an önce sivillere devredilse ve orada Arsuz’un Türkiye turizimine entegre olmasını sağlayacak güzel yatırımlar yapılsa. Zaten Arsuz-Çevlik arasında yolun da açılması buna katkı sağlayacak. Sonra sırada Çevlik olacak. Cünkü 11 kilometre uzunluğunda kumsalıyla Brezilye’daki Rio de Janerio kumsalından sonra dünyada ikinci doğal büyüklükteki bir kumsalı var.

Ama Arsuz’daki bu yatçılık yatırımı son derece önemli…

Bakın haberlerde bu olay nasıl geçiyor;
“Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne, 2 milyon lira karşılığında HADO Projesi için yer temin ederken, mevcut üç iskelenin bir tanesi ise yatırımcılara tahsis edildi.Vali Rahmi Doğan, birkaç ay önce konuyla ilgili açıklamalarında şunları kaydetti: Petek Pastanesi’ne, Payidar Restoran’a ve Konak Restoran’a, oradaki talepleri doğrultusunda yer verdik. Onun dışında kalan yerleri de, yine şehrimizin değerlerini öne çıkaran restoran, kafeterya gibi işletmelere tahsis edeceğiz.Bu alana iki proje konumlandırdık. Bir tanesi Yat Limanı, diğeri hemen onun yanında yer alacak olan Su Sporları Merkezi. Tabi içerisinde HADO’ya da yer verdik. Özellikle söylemem gerek, HADO başladığında gümrük de olacak orada. Pasaport kontrolü yapılacak. Çünkü HADO’nun, Kıbrıs ve Beyrut’a, yani yurtdışına yolcu taşıma planı da var. Dolayısıyla gümrük ve pasaport işlemleri olacağını da belirtmeden geçmeyelim.”

İnsanlar eserleriyle yaşar. Geride bıraktıklarıyla devlet adamı olarak övünür.
Güzel bir yatırım, güzel bir hizmet.

Devletin valisi Rahmi Doğan’a teşekkürler.

Bu bölgeye yatırım getiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı hemşerimiz Lütfü Savaş’ın da ellerine sağlık.

Daha çok hizmet, daha çok yatırım umuduyla….

Emeği olan herkesin yolu açık olsun….

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ