Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Dipten dalga geliyor

Dipten dalga geliyor
  • 05.01.2021
  • 5.365 kez okundu

Kadınlar, ülkenin kaderini değiştirecek…

Defne ilçesinde, CHP’li kadınlar, 2020’de kadına uygulanan şiddet ve ölümlerin sona ereceği bir 2021 yılı dileğinde bulunurken, “Dipten gelen koca dalgayla, kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyoruz. Huzur dolu, barış içinde geçecek, öldürülmeyeceğimiz, insanca yaşayıp haklarımızı alabileceğimiz bir yıl diliyoruz” mesajı verdi.
Defne CHP’li kadınlar adına Nurten Akpınar imzalı açıklamada, sağlığımızı koruma sırasında canların damla damla döküldüğü kaydedilerek, “Görüyoruz, duyuyoruz, hissediyoruz. Kovid-19 günlerinde birbirimizden koptuk, koparıldık. Artık kendimizi ifade edemiyoruz, birbirimize sığınamıyoruz ve destek olamıyoruz” denildi.
Defne CHP İlçe Kadınlar Kolu adına Nurten Akpınar imzalı açıklama şöyle:
“Dört duvar arasına sıkıştırılmış hayatlar, ne yazıktır ki, huzurdan ve mutluluktan çok uzaktalar. Aile içi şiddet, cinsel şiddet, fiziksel şiddet, psikolojik şiddet ve şiddetin her hali, ruhumuzda – vücudumuzda şekil buldu.
Hükümetin açıkladığı, güvenilirliğini sorguladığımız TÜİK verileri; son bir sene içerisinde evlilik oranı azalırken, boşanma oranlarının arttığını, geçen sene öldürülen 474 kadından 114’ü boşanmak veya ayrılmak gibi kendi hayatlarına dair karar almak isterken öldürüldüklerini açıkladı. Şiddet, şiddeti doğurmaya devam ediyor. Gün geliyor, kendi doğurduğumuz çocuğumuz can alıyor. Gün geliyor, mutluluk hayalleriyle hayatımızı birleştirdiğimiz insan canımızı alıyor. Katlederlerken, ‘aile’ diyorlar, ‘din’ diyorlar, ‘töre’ diyorlar, ‘namus’ diyorlar. En önemlisi de, ‘Seviyorum’ diyorlar. Sevgiyi bile yaşamayı bilmeyenler, bizi an an öldürüyorlar.
Ölüm, kadınlarına hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında hapseden, itaat ettiren, sömüren, süründüren zihniyet, katillerini de üretti. Adalet sistemiyle güçlendirdi, emniyetsizliğiyle sırtını sıvazladı, büyüttükçe büyüttü.
Tacizin, tecavüzün, şiddetin her türlüsüne karşı önlem almak ve önlemek, hükümetlerin asli görevidir. Her yönüyle sömürülen kadınlar, insanca yaşamaktan çok uzaklaştılar. Eşit, özgür, demokratik ve adil yaşam, hepimizin hakkı.
Cenneti anaların, kadınların ayağının altına seren dini anlayış, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘Aile Hayatımız’ isimli dökümanında; kadınlarla erkeklerin birlikte dans etmemelerini, el ele halay çekmemelerini, horona durmamalarını öğütledi. Yani kadını, toplumsal ve sosyal hayattan koparıp, sadece erkeğin kölesi haline getirdi.
AKP hükümetinin, kadın-erkek eşitliğinin, koca bir tantana olduğunu ve kadınları koruma altına almaya çalışan İstanbul Sözleşmesi’nin başka toplumsal sıkıntılarına yol açtığını iddia etmesi, kadına ve kadınların öldürülmesine, toplumsal baskılar altında ezilmesine karşı nasıl tavır sergilediklerini anlamamız için ufak bir ipucu oluyor.
Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu. En az 297 kadın, erkekler tarafından katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde hayatlarını kaybetti. Bu ölümlerin azımsanmayacak çoğunluğu, ateşli silahlar tarafından, evlerinde ve sokak ortasında hepimizin gözü önünde öldürüldü.
Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız. Asla ödün vermememiz gereken haklarımız var! Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var.
Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi Defne ilçesi Kadın Örgütlenmesi olarak, bu mücadelenin tarafıyız.
Kadınlarımız, yalnız değilsiniz! Tüm örgütlülüğümüzle, ellerinizden tutacak dostunuz olarak, ‘Biz varız’…
2021 yılında dipten gelen koca dalgayla, kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyoruz. Hepinizi en İçten dileklerimizle selamlıyoruz.
Huzur dolu, barış içinde geçecek, öldürülmeyeceğimiz, insanca yaşayıp haklarımızı alabileceğimiz bir yıl diliyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ