Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Dişhekimleri Yeni Projesi

Dişhekimleri Yeni Projesi
  • 03.12.2019
  • 426 kez okundu

Rehabilitasyon Merkezi’nde zihinsel engellilere…

Hatay Dişhekimleri Odası, “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” etkinlikleri kapsamında, özel bakım gerektiren zihinsel engelli bireylere yönelik olarak özel bir rehabilitasyon merkezinde “Ağız ve Diş Sağlığı” Projesi başlattı. “Özel Bakım Gerektiren Bireylere Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi” adlı proje, özel bakım problemi bulunan bireylerin ebeveyn / bakıcı / yakınlarına veya eğitmenlerine, broşürlerle yüz yüze eğitim verilmesi prensibine dayanıyor.
Hatay Dişhekimleri Odası Yönetimi’nden, başlatılan proje ile ilgili şu bilgi paylaşımı yapıldı:
“2018 yılında başlattığımız Özel Bakım Gerektiren Bireylerde Ağız Diş Sağlığı Eğitimi’ni bu yıl da devam ettirdik. HMKÜ Dişhekimliği Fakültesi’nden Prof. Dr. Behiye Bolgül’ün eğitim verdiği ve Odamız Genel Sekreteri Davut Akemoğlu, Odamız Yönetim Kurulu üyelerinden İhsan Cemal Melek, Burhan Mansuroğlu ve Odamız üyesi Hande Mansuroglu’nun katıldığı eğitim çalışmasında ebeveyn/bakıcı/eğitmenler, 10 sorudan oluşan bir ankete tabi tutularak, özel bakım gerektiren bireylerin demografik ve oral hijyen / beslenme alışkanlıkları hakkında ön bilgiye sahip oldular. Özel bakım gerektiren bireyler, sahip oldukları çeşitli engeller, beslenme şekilleri ve kişisel bakımlarını yapamamaları nedeni ile yetersiz ağız hijyenine sahiptir, yani ağız hijyenleri kötüdür. Bakteri plağı birikimleri fazladır. Dişleri, normal sağlıklı bireylere göre çürümeye daha çok meyillidir. Dolayısıyla, özel bakım gerektiren bireyler, ağız-diş sağlığı açısından yüksek risk gurubundadır.
Bu bireylerde oluşan diş çürükleri ve periodontal hastalıkların tedavisi, gerek hekimler ve gerekse ebeveynleri/ bakıcıları için oldukça güçtür. Dişlerinde çürük ve dişeti problemlerinin oluşumunun önüne geçmek gerekir. Bundan dolayı, özel bakım gerektiren bireylerde koruyucu ve önleyici tedaviler büyük önem arz etmektedir. Özel bakım gerektiren bireylerin sağlıklı ağız hijyenine sahip olabilmesi için, bakımlarını üstlenen ebeveynleri/bakıcılarının koruyucu ve önleyici tedaviler konusunda bilgilendirilmeleri ve eğitilmeleri gerekir.
Odamız tarafından, bu proje kapsamında, özel bakım gerektiren bireylerin ebeveynleri/bakıcılarına yönelik verilecek eğitimlerle diş fırçalama yöntemlerinin gösterilmesi, uygun beslenme önerileri ile çürük ve periodontal hastalıkların önlenmesi ve dolayısıyla ağız sağlıkları ile beraber genel sağlıklarının da korunması amaçlanmaktadır.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ