Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,75 / Satış: 5,78
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,35

Doğa dostları ve çevrecilerin isteği:

Doğa dostları ve çevrecilerin isteği:
  • 17.12.2018
  • 562 kez okundu

Mini Amik Gölü…

Yarım asır önce kurutulan Amik Gölü için yeniden seferber olanlar var… Tabiatı, doğayı, çevreyi koruma adı altında çalışma yapan, hobisi olan, ilimizdeki iklim değişikliğine karşı, ovada yazın susuzluğa, kışın taşkınlara karşı Amik Gölü’nün yeniden oluşturulmasını isteyenler var.

Geçtiğimiz hafta iki gün boyunca yaşanan sağanak yağışların ardından Antakya Havalimanı çevresindeki ova arazisinin sular altında kalması, Amik Gölü’nün yeniden oluşumunu isteyenlerin iştahını da kabarttı. Bölgeye giden, kayığı ile ovadaki su üzerinde seyir yapan doğa dostlarının gördüklerinden sonra, bu konudaki mesajların ana başlıkları şöyle oluştu:
-Bakınız, burası Amik Gölü… İnsanoğlu yok edemedi! Yetmiyor gücü…
-Burası, 1950/1975 yılları arasında devlet ve halkın el ele verip kuruttuğu, havzasına dokuz köy bir ilçe ve bir de havalimanının kurulduğu Hatay Amik Gölü.
-Tabiatta her şey aslına dönüyor.
-Su, yolunu asla unutmaz… Gün gelir, kendi evine geri döner!
1950 ile 1970’lerde devlet ile vatandaş işbirliği sonucu kurutulan Amik Gölü arazisinin 1 milyon 200 bin dekarlık alanı içerdiği belirtiliyor. Amik Gölü’nün kurutulmasından sonra; ilimizde iklim değişikliği yaşandığı, yabani hayat çeşitliliğinin yok olduğu, en önemlisi de kışın taşkınlardan yazın da susuzluktan tarım arazilerinin heba edildiği ve verimliliğin düştüğü belirtiliyor.
Şimdi ise, bilim insanları ve doğaseverler, 1 milyon 200 bin dekarlık Amik Gölü yerine, sembolik de olsa 200 bin dekarlık alanda bir göl oluşumu istiyor. Hatta kimileri daha ileri giderek, mevcut havalimanının iptalini ve başka bir yere taşınmasını, havalimanı yerinin de göl olarak oluşturulma-sını istiyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ