Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Doğal Antibiyotik

Müge Çakırkaya
Müge Çakırkaya
  • 23.04.2018
  • 3.110 kez okundu

Tüm dünya için ‘öldürücü bir tehdit’ olan gereksiz antibiyotik kullanımında Türkiye Avrupa birincisi… En basit hastalıklarda bile hemen antibiyotiğe bel bağlanabiliyor.

Bağışıklık sistemi insan vücudunu hastalıklara karşı koruyan, zararlı mikropları fark edip yok etmeye çalışan bir sistemdir. Antibiyotik kullanmadan bağışıklık sisteminizi doğal formüllerle güçlendirmeniz elbette mümkün. Peki nasıl?

Doğal antibiyotik olan besinleri sıralayalım:

1. Sarımsak, soğan: Sarımsağın antimikrobiyel özelliğini sağlayan, sarımsağa tipik kokusunu ve tadını veren allisin bileşiğidir.Sarımsak geniş spekturumlu bir antibiyotik olarak bilinir. Özellikle çiğ tüketildiğinde içeriğindeki sülfürlü bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, kansere karşı koruyan sarımsak hücre onarımını kolaylaştırıyor.

2. Kefir: Antibakteriyel, immünolojik, tümör önleyici ve kolestrol düşürücü etkilerinden dolayı çok yararlıdır. Kefir, gribal enfeksiyonlara karşı korurken, bağırsakta kanser oluşturan etkenleri engelliyor, probiyotik özelliği sayesinde sindirim sistemine yararlı oluyor.

3. Zencefil: Doğanın mucizevi besinlerinden zencefil aşırıya kaçmamak koşuluyla üst solunum yolu enfeksiyonları ve gripten kansere dek birçok fayda sağlıyor. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırmasının yanında mide bulantısına iyi gelen, kolesterolü düşüren ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen zencefilin ağrı kesici özelliği de bulunuyor.

4. Brokoli: C vitamini ve E vitaminini bir arada içerdiği için bağışıklık sistemini uyarır.

5. Kırmızı biber: İçerisinde bolca bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Ağrı kesici ve iltihap çözücü etkisinin yanında kolesterolü düşürüyor, mide asidini düzenliyor ve mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Kilo verme üzerine etkisi de bulunmaktadır.

6. Kekik: Kramp çözücü, dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. Akciğer ve bronşlar başlıca kullanım alanlarındandır. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çay olarak tüketilerek kullanılır.

7. Bal: Sadece bakterilere karşı değil virüs, mantar, parazitlere karşı da antimikrobiyal özellik göstererek bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. Ağız yoluyla alınan bal immün sistemi güçlendirir.

8. Kivi, nar: Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendiren kivi tam bir C vitamini deposudur. Yapılan bazı araştırmalara göre, gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu ispatlanmıştır.

Sağlıklı günler dilerim…

-Müge Çakırkaya-

dyt. [email protected] (Telefon: 0-536- 263 94 76)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ