Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Doğanın dengesi…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 30.06.2020
  • 275 kez okundu

Gelecekteki olası tehlikeleri görenler, doğayı koruma bilincine sahip olanlar, yıllardır yazarlar, çizerler, söylerler. Doğanın dengesini bozmayın, dünyanın oluşumundan bu yana süre gelen yapıya dokunmayın, aksi halde doğa yolunu bulur ve dengeyi bozanlardan intikamını alır.

Ama bunu dinleyen, uyarılarak kulak veren fazlaca olmadı.

Para hırsı, rant hesapları gözleri öylesine kararttı ki, doğanın dengesi adım adım bozulmaya başladı.

Bakınız dünyadaki gelişmelere?

Dünyanın en soğuk bölgesi olan Sibirya’da yaz aylarında en fazla görülen +20 derecelik sıcaklık ,+40 derece dolaylarına yükselmiş bir durumda. Sıfırın altındaki sıcaklıkta yaşanan bölgede sıfırın üstünde, +40 derece görülmesi hiçte hayra alamet olmasa gerek.

Dünyayı saran korona pandemisi nedeni ile çeşitli ülkelerin uyguladıkları kısıtlamalar sonucu, doğada birçok şey eski haline dönmeye başladı.

Ülkemizde de bu durum hissedilir bir şekilde görülmeye başlandı.

Nehir suları daha berrak akmaya, göllerin dibi görülmeye, yunus ve fok balıkları kıyıların yakınlarına gelmek suretiyle çeşitli akrobatik gösteriler yapmaya başladı.

Tüm bunlar, doğanın dengesi ile oynanmadığı zaman oluşabilecek güzel görüntülerin küçük bir kısmını oluşturmaktadır.

Oysaki kısıtlamalar gevşetilmeye, yada tamamen kaldırılmaya başladıktan sonra ,doğa katliamının yine devam edeceği gelişmelerden anlaşılmaktadır.

Dereleri imara açmak, gölleri küçültmek yada kurutmak, denizleri doldurmak, ormanları ve yeşil alanları tahrip etmek suretiyle rant hesapları peşinde koşulduğu sürece doğa katliamı devam edecek ve doğanın dengesi bozuldukça da dünyada var olan güzellikler adım adım elimizden gidecektir.

100 yıl sonraki sıcaklar bugünden gelmek üzere.

Çöl sıcakları bölgemizde etkisini sürdürmeye başladı bile.

İklim değişikliğinin acı sonuçları hep birlikte izleniyor.

Bölgesel sağanak yağışlar ve bunun sonucu olan can kayıpları ,büyük maddi zararlar …

Denetimsiz yapılandırma sonucu depremlerde oluşan maddi ve manevi büyük hasarlar…

Ormanların adım adım yok edilmesi, yeşil alanların ortadan kaldırılması ve bu suretle imara açılır hale getirilmesi sonucu oluşan doğa felaketleri …
Bunların hepsi doğanın dengesi ile yapılan oynamalar sonucu oluşmaktadır.

Hani meşhur bir özdeyiş vardır: Su yolunu bulur diye.

Ne yaparsanız yapın su yolunu bulur.

Ama doğa dengesi ile oynandığında bunun intikamını en acı şekilde alır. Bunun sonucu olarakta, büyük kayıpların olmasına, zararların oluşmasına neden olunur.

Şimdi dünyayı yönetenlerin, başlarını elleri arasına alarak uzun uzun düşünmesi ve doğanın dengesi ile oynandığı takdirde nelerin olabileceğini hesaplaması ve ona göre gereken olumlu adımların atılması için kendilerine yön ve yöntem tayin etmesi gerekir.

Eğer bu şekilde doğruya yönelme hareketi başlarsa, hiç olmazsa doğaya karşı yapılan olumsuz hareketlerin önüne geçilir ve ileriki yıllarda dünyayı daha çok etkileyecek olan büyük felaketten adım adım uzaklaşma imkanı elde edilmiş olur.

Hatırlatıyor ve uyarıyoruz…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ