Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Doğasever, Havansever İsteği

Doğasever, Havansever İsteği
  • 25.11.2019
  • 850 kez okundu

Ekolojik Köprü…

İlimizde, özellikle ilçeler arası yollarda zaman zaman hayvan ölülerine rastlanması üzerine, kaza kurbanı bu hayvanların korunması amacıyla “Ekolojik Köprüler” kurulması isteği gündeme geldi. Hatay Tabiatı Koruma Derneği, bu konuda Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne açık bir çağrı yaptı. Dernek adına sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımda, yaşananlar ve istekler şöyle özetlendi:
“Yerleşime ve ulaşıma açılan doğal alanlar, yaban hayatın sürekliliğini bölerek, ekolojik dengenin bozulmasına neden oluyor. Bu da, doğada yaşayan canlılar için büyük tehdit oluşturuyor. Her yıl, Hatay ilimizin dört bir yanında, araçlar yüzünden kaç canlının telef edildiğini söylemek zor. Ancak sadece Derneğimize gelen ihbarlara istinaden, yüzlerce hayvanın, araç çarpmalarına bağlı olarak öldüğünü söyleyebiliriz. Ölümlerin en fazla yaşandığı bölgelerimiz; Arsuz, Hassa ve Kırıkhan. Önümüzdeki yıl Samandağ ilçemiz de bu listeye girebilir.
Esasen bu sorun, dünya genelinde. Bazı ülkeler, yaban hayatın güvenliğini sağlamak için çok çalışıyor ve yaşam alanlarını, hayvanları da kapsayacak şekilde tasarlıyor. Bu ülkelerde, yaban hayatın dengesini bozmadan sürekliliği sağlamak için, her yıl binlerce hayvanı kurtaran ekolojik köprüler ve vahşi yaşam geçitleri inşa ediliyor.
İnternette bulduğum örnek bir görseli ekte paylaşıyorum. Diğer fotoğrafta ise, bir çakal (Canis aureus) ölüsü mevcut. Üyemiz Mahmut İğde tarafından Aktepe-Demrek karayolunda çekildi. Benzer bir görüntüyü, gönüllümüz Ali İhsan Kaplan Arsuz ilçemizde kayda almıştı.
Bu ve benzeri üzücü olayların tekrar yaşanmaması, yahut asgariye indirilmesi adına, Hatay ilimizde ilk etapta 3 farklı ilçemize mutlak surette ‘ekolojik köprü’ yapılmalı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nü sorumluluk almaya davet ediyoruz.”
Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, mesajının son kısmında şu duyuruya yer verdi:
“Hatay ilimiz geneli rastladığınız bu ve benzeri durumları, tür ismi ile birlikte lokasyonunu, yorum kısmına yazınız lütfen.” -Selvi Günay

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ