Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,26 / Satış: 9,30
€ EURO → Alış: 10,73 / Satış: 10,77

Doğru Bir Karar….

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 24.08.2021
  • 262 kez okundu

Zaman su gibi akıp geçiyor. Göz açıp kapayıncaya kadar birde bakmışız ki 6 Eylül kapıya dayanmış.

Yüz yüze eğitimin başlayacağı tarih olan 6 Eylül’e 15 günden az bir zaman kaldı.

Gelişmeler yüz yüze eğitimin 6 Eylül’de başlayacağını gösteriyor.

Okulların açılması doğru bir karar.

Yaklaşık iki yıla yakın bir süre yüz yüze eğitimden uzak kalan çocuklarımız, bu kez yüz yüze eğitime yeniden kavuşacaklar.

Diliyoruz ki, 6 Eylül’de başlayacak olan açılış devamlılık arz eder ve yeni bir kapanış söz konusu olmaz.

Birçok kez yazdığımız ve hatırlatma gereğini duyduğumuz üzere, eğitim her şeyin önünde gelir.

Eğitimsiz bir neslin oluşturacağı tahribat ve karşılaşılacak olumsuzluklar, aradan yıllar geçse bile yeterli bir şekilde onarılamaz, tahribatın izleri uzun süre silinemez.

Bu nedenle 6 Eylül’deki okulların yüz yüze eğitime başlama kararının kalıcı olmasını ve yeni bir kesintiye uğramamasını diliyoruz.

Okulların 6 Eylül’de yüz yüze eğitime başlayacağı aylar önce açıklanmış olduğuna göre, gereken tedbirlerinde alınması yolunda adımların atılmasına başlanmış olmalıydı.

Ama gelişmeler bize böyle bir olumlu tablonun oluşmadığını göstermektedir.

Yüz yüze eğitim aşamasında, başta öğretmenler olmak üzere eğitime katkı veren tüm eğitim emekçilerinin, korona virüs salgınından korunmaları için aşılanmalarının tamamlanması ve okulların hijyen ortamı içerisinde eğitim vermeye hazır bir hale gelmesi gerekir idi.

Ne yazık ki; bu konuda gerekenin yapılmadığı görülmektedir.

Bir yandan aşı karşıtlarının bulunması, öte yandan yeterli aşının zamanında tedarik edilmemiş olması gibi gerekçelerle eğitim kadrosunun aşılanma ve dolayısı ile virüsten korunma işlemlerinin tamamlanmadığı yapılan açıklamalardan anlaşılıyor.

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, aşılarını yaptırmayan eğitimcilerin haftada 2 defa PCR testi yapmaları zorunluluğu getirilmektedir.

Bu testin yapılması zorunluluğunun yüz yüze eğitimin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için ne derece yararlı olabileceğini zaman gösterecektir.

Ama görünen o ki aşı her şeyin önünde gelmektedir.

Bu nedenle yasaların elverdiği doğrultuda, eğitim kadrosunun aşılanmasının tamamlanması yolunda gereken adımlar atılmalıdır.

6 Eylülde başlayacak olan ilk, orta ve liselerin açılmasını izleyen günlerde de üniversiteler açılacak ve yüz yüze eğitime başlanılacaktır.

Aynı sorunların üniversitelerin yüz yüze eğitime başlaması ile de kendini göstereceği hatırdan uzak tutulmamalıdır.

Üniversitelerimizde de aşılamaya büyük bir önem verilmeli ve bunun içinde gereken kararlar alınmalı, gereken adımlar atılmalıdır.

Her şeye rağmen yüz yüze eğitimin ilk, orta ,lise ve üniversitelerde başlatılması suretiyle, kaybolan zaman dilimindeki açığın kapanması yolunda gerekenler yapılmalıdır.

Gelişmelere ve çevremizdeki ülkelere baktığımızda, cahil bir toplumun ülkelerini nerelere götürebileceğini görmekteyiz. Bu nedenle eğitimli bir toplumun oluşabilmesi için gereken yapılmalı, her türlü özveride bulunmak suretiyle kararlar alınmalı, adımlar atılmalıdır. Ekonomideki kriz, belli bir zaman diliminde onarılabilir. Ama cehaletin yapacağı tahribatın giderilmesi ise hem çok zor, hemde bırakacağı olumsuz izlerin silinmesi uzun zamanı gerektirir. Bu nedenle eğitimde kesinti olmaz, olamaz.

Bu nedenle, müjdeler olsun, okullar açılıyor diyoruz…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ