Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Doktor Uyarısı…

Doktor Uyarısı…
  • 18.12.2020
  • 503 kez okundu

Bir nefes, en büyük zenginlik…

İskenderunlu Doktor M.Riyat Kırımzıoğlu, koronavirüs sürecinde kaybedilen onlarca, yüzlerce, binlerce kişinin acı durumundan ders çıkartmak gerektiğini, konulan kurallara harfiyen uyulması gerekliliğini dile getirdi. Dr. M.Riyat Kırmızıoğlu, koronavirüs tedavisi gören hastaların, bir nefesi dünya zenginliğine değişmeyeceklerine tanık olduklarını kaydettiği yazısında şu uyarılarda bulundu:
“On metrekare bir hastane odasında, hastamın derdine derman olmaya çabalarken, ‘bir nefesin’ en büyük zenginlik olduğunu anlarken yaşananlar… Canlarını hiçe sayarak sizin için çabalayan sağlık çalışanları…
Birbirine endişe ile bakan hastalar… Hastane bahçesinde sessiz ve çaresiz bekleyen hasta yakınları… Gördünüz, biliyorum! Çünkü ben oradaydım, gördüm. Sizler için beraberce, ben de mücadele ettim. Alırken farkında bile olmadığınız bir nefesin değerini, sağlıklıyken hiç bilmediğiniz yatak ve yoğun bakım doluluk oranını, sağlık alt yapısının ve sağlık iş gücünün kapasitesinin ne demek olduğunu da öğrenmiş oldunuz.
Bizlerin tıp fakültelerinde öğrendiği salgını, yaşayarak öğrenmenin acı bilançosuyla karşı karşıya kaldınız.
Bir yıl oldu, artık hepsini biliyorsunuz. Sosyalleşmenin nasıl yanlış anlaşıldığını, vurdumduymazlığın kartopu misali nasıl da toplumu büyük bir felakete götürdüğünü halen fark edemediğinizi de daha önceden gördüm.
Sosyal yaşama ara vermeniz ve yeniden kurgulamanız gerek. Maskeyle, mesafeyle ve hijyen kuralları ile bir kez daha yüzleşmeniz gerek. Nefes almak, yaşamak istiyorsanız tabi ki… Karar sizin! Kardeşiniz, evladınız, arkadaşınız…” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ