Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

Doktorlar Israr Ediyor:

Doktorlar Israr Ediyor:
  • 21.07.2018
  • 805 kez okundu

Sağlıkta Şiddet Yasası Çıkarılsın…

Hatay Tabip Odası (HTO) üyesi doktorlar, dün Antakya Devlet Hastanesi acil önündeki basın açıklamasında, Sağlıkta Şiddet Yasası’nın biran önce çıkartılması isteğini yineledi. Basın bildirisini okuyan HTO Başkanı Dr. Cengiz Haksöz, hafta başında Şanlıurfa’da Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’a yapılan saldırıyı kınadıklarını belirtti ve şöyle devam etti:
“17 Temmuz günü, Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde görevli olan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın, bir hasta yakını tarafından başına sert bir cisim vurularak darp edildi. Meslektaşımız halen yoğun bakımda tedavi görmekte olup, hayati tehlikesi devam etmektedir.
Türk Tabipleri Birliği, uzun yıllardır sağlıkta yaşanan şiddetin nedenleri ve şiddete karşı alınacak önlemler konusunda kamuoyunu bilgilendirmekte, yöneticileri de şiddeti durdurmak için sorumluluk almaya davet etmektedir. Bütün bu çabalarımıza rağmen, Dr. Ersin Arslan, Dr. Kamil Furtun ve Dr. Aynur Dağdelen’in öldürülmeleri ve nice şiddet olayı ile yetkililerin sağlıkta yeterli ve caydırıcı adımlar atmadığını üzülerek görüyoruz.
Gelinen aşamada, sağlıkta şiddet, sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakası yaşanmaktadır. Özellikle acil servisler, şiddetin kol gezdiği ve sağlık çalışanlarının kendilerini emniyette hissedemedikleri yerler haline gelmiştir. Bu durum sürdürülebilir değildir!
Elbette, sağlıkta şiddetin toplumsal etkenleri vardır ve bunlar giderilmedikçe sağlık kuruluşlarını tam olarak güvenli ve huzurlu yerler haline getirmek olanaklı değildir. Kuşkusuz, her yıl, nüfusumuzdan daha fazla sayıda acil servis başvurusu olmasının da gelinen bu tabloda katkısı büyüktür. Bu nedenle, Türk Tabipleri Birliği’nin defalarca dile getirdiği Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası’nın bir an önce çıkarılarak, şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha hatırlatıyor, bu talebimizden geri adım atmayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Bu öneri, Türk Ceza Kanunu’na bir ek maddeyi kapsamaktadır. Bu ek madde ile beraber,
Kamu sağlığına karşı suçlar:
Sağlık Hizmetini Engelleme
1) Sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline karşı, sağlık hizmeti sunumu esnasında veya verilen sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
2) Bu fiiller sonucu sağlık hizmeti kesintiye uğramış ise, yukarıdaki fıkraya göre belirlenen ceza yarı oranında arttırılır.
Sağlık kuruluşlarında meslektaşlarımızın güvenliğinin sağlanması için caydırıcı ve önleyici gerçekçi önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ