Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Doktorlar, Kaygılı, Tepkili…

Doktorlar, Kaygılı, Tepkili…
  • 18.09.2020
  • 279 kez okundu

HTO mesajı net: “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz”

Hatay Tabipler Odası (HTO) öncülüğünde ilimizdeki hekimler, dün saat 12.30’da, kovid kurbanı meslektaşları ve vatandaşlar anısına, görev yaptıkları kurum önünde 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Her sağlık kurumu önünde gerçekleşen etkinlikle ilgili bir açıklama yapan Hatay Tabipler Odası Başkanı Dr.Sadık Nazik, ileriye yönelik kaygılarının artmakta olduğunu kaydederek, “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” mesajı verdi. Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluklarını, yılmadan ve her gün hatırlatmaya devam edeceklerini söyleyen Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Nazik, şöyle devam etti:
“Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil; babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz, ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 60 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan COVID-19’dan hayatını kaybediyor. COVID-19 salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadarki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz.
Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan; salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz. Ülkenin en önemli ve gerçek gündeminin COVID-19 salgını olduğunun kabul edilmesini ve ülkeyi yönetenler başta olmak üzere tüm kişi ve kurumların bu gerçekliğe uygun tutum almasını istiyoruz. TBMM’ni açılmasını beklemeden, bütün Partilerin, COVID-19 salgını konusunda işbirliği ve koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrı yapıyoruz. TTB olarak, uzmanlık dernekleri ile birlikte COVID izleme heyetimizin birikimini ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir zeminin oluşmasını, ülkeyi yöneten hükümetin bu konuda çağrıcı olmasını istiyoruz.
Sağlık Bakanlığı’nı, başta TTB olmak üzere, bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte COVID-19 İşbirliği ve Ortak Çalışma Meclisi oluşturmasını talep ediyoruz.
Hiçbir salgın, vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez. Bireysel tedbirler, merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olur. Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı, İl Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve Kent Konseyleri olmak üzere, işçi-memur sendikaları, hemşeri – köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır.”
Açıklamasında, hekimler ve bütün sağlık çalışanlarının, ölüm-kalım savaşına dönüşen COVID-19 mücadelesinde yalnız bırakılmayacaklarını, korunacaklarını, bu insanüstü çabaların farkında olunduğunu gösterecek, maddi ve manevi olarak destekleyecek, hastalanan ve vefat eden arkadaşlarının ‘meslek hastalığı’ tanımını kabul edecek Sağlık Bakanlığı ve Hükümet tutumu istediklerini belirten Hatay Tabipler Odası Başkanı Dr. Nazik, şöyle devam etti:
“Yıllardır dillendirdiğimiz ve AKP hükümetlerinin ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ ile cisimleşen; sağlıkta özelleştirme – performans sistemi ve kamu özel idaresi odaklı, milyarlık kiralara neden olan ‘şehir hastaneleri’nin COVID-19 salgını ile insanı değil, sermayeyi ve karı öncelediği görülmüş oldu. Sağlıkta dönüşüm programı, yarattığı tüm sonuçları ile birlikte iptal edilmeli, salgın biliminin öngördüğü üzere kamusal bir sağlık programı hayata geçirilmelidir. ‘Koruyucu hekimlik –sağlık’ hizmetlerinin öncelenmesi, geçmişte kalmış bir nostalji değil, bugünün ve geleceğin sağlık perspektifidir. İlk adım olarak, birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamusal bir perspektifle yeniden düzenlenmesini, Aile Sağlığı Merkezleri’nin varlığı ve çalışanları ile birlikte Kamu Sağlık Merkezi olarak tanımlanmasını ve acil olarak tüm ASM binalarının kamu eli ile temini ve onarımı ile ek sağlık personel ataması yapılmasını istiyoruz.
Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğinin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde, hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz.
Çalışma yaşamı, ulaşım, eğitim başta olmak üzere toplu bulunma ortamlarına dair insan yaşamını önceleyen, insan emeğinin değerini koruyan yasal ve idari düzenlemelerin hak kaybı yaratmadan ve en dezavantajlı, yoksul kesimleri – emekçileri gözeterek ivedilikle yapılmasını bekliyoruz.
Bu adımları atmayanların, COVID-19 salgını ile mücadeleyi gerçekler üzerinden, olağandışı durum tanımıyla ve bir seferberlik ruhuyla karşılamayanların; suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatacağımızı buradan ilan ediyoruz.
COVID-19 salgını mücadelesinde, başarı; akıl ve bilim esas alınarak, gerçekleri konuşarak, filyasyon ve test süreçlerini çok iyi yöneterek, tedavi ortamını iyileştirip, sağlık çalışanlarını motive ederek sağlanır. Salgının yaygınlaştığı, 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemez. Yönetemiyorsunuz! Tükeniyoruz!” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ