Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Dönüş yolculuğunda olanlar:

Dönüş yolculuğunda olanlar:
  • 27.02.2019
  • 694 kez okundu

Nasıl başvuru yapacağım?

Hatay ve diğer kentlerde kalan Suriyeli sığınmacılar içerisinde olup da, ülkesine dönüş yolculuğunda sorularına cevap arayan çok fazla kişi var. Bu konudaki cevap, Mülteciler Derneği’nden geldi.

2014 yılında, ülkesinden ayrılmış ve uluslararası koruma ihtiyacı olan insanların sorunlarına çözüm aramak amacıyla kurulan Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Hatay gibi kentlerde kalan ve ülkesine geri dönmek isteyen sığınmacılar için kısa bir bilgilendirme yaptı. Yapılan açıklamada, “Türkiye’de geçici koruma kapsamında yaşayan Suriyelilerin kendi istekleri ile ülkelerine geri dönme hakları var. Suriyeli mültecilerden, ülkelerine gönüllü geri dönüş yapmak isteyenler, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaparak işlemlerini başlatabilir” denilirken, şu mesaj verildi:
“Gönüllü geri dönüş başvurusu için, kayıtlı olduğunuz ildeki Göç İdaresi’ne gitmeniz ve talebinizi bildirmeniz gerekmektedir. Gönüllü Geri Dönüş Formu’nu doldurup onaylattırdıktan sonra, Türkiye’den çıkış için son bir tarih ve yol izin belgesi alırsınız. Sizin için belirlenen sınır kapısından çıkış yaparak, Suriye’ye geri dönüşünüzü tamamlamış olursunuz. Suriye’ye geri döndüğünüzde, Geçici Koruma statünüz sona erdirilir. Suriye’ye Geri dönüş yapmak isteyenler, Mülteciler Derneği Toplum Merkezi’ne gelerek danışmanlık alabilirler. Gönüllü olarak Suriye’ye döndüğünüzde, Türkiye’deki Geçici Koruma Kimliğiniz iptal edilir. Daha sonra Türkiye’ye tekrar dönmek istediğinizde, talebinizi yine Göç İdaresi’ne iletebilirsiniz. Göç İdaresi, geri dönüş talebinizi ve nedenlerini araştırıp uygun görürse, yeniden Türkiye’ye dönmenize izin verebilir.”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ