Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Dönüşüm Havuz Projesi’ne “dur”

Dönüşüm Havuz Projesi’ne “dur”
  • 05.06.2021
  • 318 kez okundu

Şehir İçi Otobüs Dönüşüm Projesi’nde hukuki sorun yaşandı

Mahkeme, Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın geçtiğimiz yıl uygulamaya soktuğu Dönüşümlü Havuz Projesi’ne yapılan itirazları haklı buldu.
Geçtiğimiz yıl Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin uygulaması üzerine; S.S 29 Nolu Yayladağı Hudut Kapısı Minibüs-Otobüs Motorlu Taşıyıcılar, S.S Yeditepe 53 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi, S.S 186 Nolu Yenice Motorlu Taşıtlar Kooperatifi, S.S Yayladağı 24 nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi birleşerek, Belediye aleyhine Hatay 2. İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Aldığımız bilgilere göre, İdare Mahkemesi, şikayetçilerin isteklerini ilk etapta haklı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Kooperatiflerin Vekili, Hatay Barosu Avukatı Derya Ece Katayıfçı, verdikleri hukuk savaşını kazandıklarını bildirdi.
Av. Katayıfçı, şunları söyledi:
“Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay genelinde uygulamaya geçirmeyi düşündüğü bu kararla, Kooperatif aile çatısını yerle bir etmek istemiştir. Ancak Belediyenin aldığı bu hukuksuz ve usulsüz kararlara karşı açtığımız davalar neticesinde, öncelikle yürütmenin durdurulması kararı alarak, kooperatife üye olan şoförlerimizin daha fazla mağdur olmamalarını sağladık. Çünkü alınan kararlar gereğince, şoförlerin, belediye tarafından oluşturulan ve belediyenin de ortak çıktığı havuzlara zorla dahil edilerek, kazançlarının paylaşımı, pandemi döneminde mağdur olan şoförlerin daha da mağdur edilmesi, plaka değişimleri, araç değişimleri gibi daha nice mağduriyetler ortaya çıkacak idi.
Yürütmeyi durdurma kararından sonra da mahkeme, nihai kararını vermiştir. Verdiğimiz hukuk savaşı sonunda, Hatay Belediyesi tarafından alınan hukuka uygun olmayan kararın iptalini sağladık. Böylece tüm kooperatif başkan ve üyelerimiz rahat bir nefes aldılar.
Pandemi döneminde en büyük zarar gören sektörlerden biri olan Motorlu Taşıyıcılar Kooperatiflerinin böyle bir kararla daha da mağdur edilmelerinin önüne geçtik. Tüm şoför camiamıza hayırlı ve uğurlu olsun.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ