Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,67 / Satış: 7,70

Dosya, Bakan Pakdemirli’de…

Dosya, Bakan Pakdemirli’de…
  • 30.05.2020
  • 1.105 kez okundu

Hatay’da, 14-19 Mayıs tarihlerinde yaşanan aşırı sıcaklar sonrası Narenciye’de sararma, meyvelerde kararma, çökme ve döküm nedeniyle oluşan zararların telafisi amacıyla, Tarım Bakanı Ekrem Pakdemirli’ye “Hatay Üreticisinin Zararları ve Telafisi” başlıklı bir dosya verildi.

Hatay, Mersin, Adana, Antalya ve bölgede geçtiğimiz iki hafta öncesinde, 14-19 Mayıs tarihlerinde yaşanan aşırı sıcakların meyve ve sebzelerde oluşturduğu zayiatın telafisi için raporlar hazırlandı ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sunuldu. Hatay Tarım Müdürlüğü uzmanlarınca belirlenen olumsuzlukların rapor edildiği dosya, Hatay AK Parti Milletvekillerince Bakan Pakdemirli’ye teslim edildi. Edinilen bilgilere göre, raporda özetle şu bilgilere yer veriliyor:
“14-19 Mayıs 2020 tarihlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden ani bir sıcaklık değişimi olmuştur.
Sıcaklık nedeniyle, genelde Antalya’dan Hatay’a ve özelde turunçgil diyarı Dörtyol ve Erzin’de, narenciye’de #sararma, meyve kabuğunda kararma, çökme ve bunlara bağlı olarak da döküm meydana gelmiştir. söz konusu ani hava değişiminden kaynaklı afet ile ilgili, İlçe Tarım Müdürlüklerimiz tarafından, yüksek sıcaklık etkisi meyve etkilenim ön raporu hazırlanmıştır. Rapora istinaden Rize Satsuma’da gençlerde % 80/90, yetişkinlerde %50/60, genç erkenci mandarinlerde (Okitsu, Primasol, Dobaşi beni, Mihowase) % 80/90, yetişkin erkenci mandarinlerde %60/70, portakal’da % 60/70 oranında döküm olmuştur. Limon Altıntop ve geçici mandarinde(W. Murcot) ise döküm olmamıştır.”
Hazırlanan Ön Rapor, Perşembe günü, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletildi. Hatay AK Parti Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, dosyayı Bakan Pakdemirli’ye sunduktan sonra şu açıklamayı yaptı:
“ Akabinde, 10 gün sonra alanda netleştireceğimiz zararın tespit raporunu da Bakanlığımıza ileteceğiz. Narenciye üreticilerimizin zararlarının telafisi için Bakanlığımız düzeyinde yakın takipte olacağımızın altını çiziyor, çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Narenciye üreticimizin her daim yanındayız.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ