Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Dr. Füsun Sayek Festivali

Dr. Füsun Sayek Festivali
  • 04.08.2018
  • 1.032 kez okundu

Dün Başladı, 1 Ay Sürecek

Türk Tabipleri Birliği’nin 12 yıl önce vefat eden eski Başkanı Prof. Dr. Füsun Sayek, memleketi ilimiz Arsuz ilçesinde dün başlayan 12. Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri ile anılıyor. Etkinlikler, Ağus-tos ayı boyunca sürecek.
Füsun Sayek Festivali ekinliklerinin bugün ve yarınki programı şöyle:
BUGÜN:
10.00-12.00 Gençlerle Buluşma: Dijital Liderlik ve Girişimcilik {GEV Toplantı Salonu–İskenderun} Yaprak Yapsan
11.00-13.00 Atölye: Soğuk Sabun Yapımı Semra Yeşil
15.00 İskenderun Briç Turnuvası {Arsuz Belediyesi Nikah Salonu}
YARIN:
16.00 Kermes Açılışı {İskender Sayek Kültür Evi}
Adına festival düzenlenen TTB eski Başkanı Prof. Dr. Füsun Sayek’in doktor olması nedeniyle, halen adını taşıyan Vakfın 29 tıp öğrencisine burs vermekte olduğu kaydedildi.
Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği tarafından İskender Sayek Kültür ve Sanat Evi’nde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Kültür Kentleri Birliği Hatay Başkanı Nebih Nafile, Türk Tabipleri Birliği eski Başkanı Doktor Füsun Sayek’in, sevenleri tarafından organize edilen etkinliklerle on bir yıldır yaşatıldığını hatırlatarak, “Bu yıl 12.si organize edilen programda dört farklı etkinlikle yer aldık. Öncelikle Dr. İskender Sayek Beyefendiye çok teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.
Kültür Kentleri Birliği’nin ilk etkinliği 10 Ağustos 2018 Cuma akşamı saat 21.30 da gerçekleştirilecek.
Bastırılan programa göre, Festival etkinliklerinden bazıları şunlar:
Müzeler Genel Müdürlüğü yapmış arkeolog Kenan Yurttagül, “Kısa Bir Antakya Tarihi” slayt gösterisini sunacak. Aynı gün, Antakya’nın en eski eczacılarından Ömer Bayraktar, “Kurtuluş Mücadelesinde Antakya” söyleşisiyle konuklarla bir arada olacak. “Çocuk” temasıyla düzenlenecek etkinliklerde ise “sen de hikâyeni yaz” adlı çocuk atölyesi Nebih Nafile tarafından gerçekleş-tirilecek.
13 Ağustos 2018 Pazartesi günü saat 10.00-12.00 arasında çocuklara masal ve öykünün önemi anlatılacak. Çocuk yaşta şiir yazmanın ve türkü söylemenin farkındalığına ulaşmış Cemre Eraslan, “Kız Çocuğu” türküsünü seslendirecek.
Sahilde caz, konser, şiir ve türkü dinletileri yapılacak.16 Ağustos 2018 Perşembe günü saat 16.00’da, “Hatay El Sanatları” başlığı ile heykeltıraş Ahmet Bostancı heykel çalışması yapacak. Ressam Yusuf Altunay mozaik çalışması yaparken, Cam Mozaik Sanatçısı Birgül Ozan performansını sergileyecek. Kent Kültürleri Birliği Platformu olarak, 24 Ağustos 2018 Cuma akşamı saat 21.30’da, bağlamada Nebih Nafile ve gitarda Süleyman Eraslan ile Merih Nafile’nin eşliğinde Ömer Bayraktar, Derya Sönmez, Meltem Eraslan, Semih Özkan, Mahmut Çetin Zorba ve Murad Demir-kol, Şair Nebih Nafile’nin yönetiminde şiirlerini payla-şırken, Akdeniz akşamını türkülerle renklendirecekler.
Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Emre Kongar’ın da “Çok Kültürlülük ve Toplum” konulu söyleşiye katılması programlandı. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ