Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

DSİ Hatay Yatırımları

DSİ Hatay Yatırımları
  • 06.04.2021
  • 1.208 kez okundu

Milletvekilleri, Yayman ve Şanverdi ile DSİ Bölge Müdürü, Hatay’daki içme-sulama yatırımlarını anlattı.

AK Parti Hatay Milletvekilleri, Hüseyin Yayman ile Hüseyin Şanverdi, DSİ Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, AKP İl Başkanı Adem Yeşildal, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ile bölgedeki Tarım-Sulama Birliği Yöneticileri, Kırıkhan-Hassa civarındaki sulama içme suları, baraj-gölet yatırımlarını yerinde gördü, inceledi, açıklamalarda bulundu. DSİ 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, projelerde gelinen son nokta ve yapılacak çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Kurtlusoğuksu Göleti’nin de yer aldığı Kurtlusoğuksu Köyü, Kırıkhan Ceylanlı Yeraltı Suyu Suni Besleme İnşaatı’nın da yer aldığı Ceylanlı Mahallesi, Hassa Yoluklar Barajı’nın yapılacağı Yoluklar Mahallesi ile Tahtaköprü Barajı ve Büyükkaraçay Barajı’nda incelemelerde bulunan heyet, Hassa Belediye Başkanlığını da ziyaret etti.
Kırıkhan’da yapımı devam eden Kırıkhan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi kapsamında gerçekleştirilen açık hava toplantısında vatandaşlarla bir araya gelen heyet, vatandaşlardan gelen soruları da yanıtladı.
İnceleme gezisine katılan Milletvekili Hüseyin Yayman, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2003-2021 yılları arasında Hatay’da birbirinden kıymetli projelerin başarıyla hayata geçirildiğinin altını çizerek, “Özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte, su alanındaki çalışmalara hız verilmiş ve bu kapsamda Türkiye genelinde son 3 yılda 72’si baraj olmak üzere, 973 tesis hizmete alınmıştır. Tabi bu hizmetlerden Hatay’ımız da nasibini almıştır” dedi ve ilimize yönelik hizmetleri tek tek sıraladı.
Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı ile beraber, yıllık 239 hm3 suyun Reyhan Barajı rezervuarına aktarılmasının sağlanacağı bilgisini veren Milletvekili Yayman, böylece rezervuara aktarılarak depolanan sular ile Hatay İli Reyhanlı, Kırıkhan ve Kumlu ilçeleri sınırları içerisinde 584 640 dekar alanın sulanmasının hedeflendiğinin altını çizdi.
Bugün itibari ile projede fiziki gerçekleşmenin %29’a ulaşıldığı bilgisini de veren Yayman, proje kapsamında 5 808 m ana iletim kanalı kazısı, T2 Tüneli giriş kısmı kazı ve destekleme imalatlarında 1055 m, T2 çıkış kısmında 290 m ilerleme sağlandığını, bu iki tünelde sadece 2021 yılı harcamasının yaklaşık 7 milyon TL olduğunu anlattı.
Açıklamalarında; Reyhanlı Barajı, Kırıkhan Kurtlusoğuksu Barajı, Kırıkhan Ceylanlı Yeraltı Suyu Suni Besleme Projesi, Hassa Yoluklar Barajı, Hatay Tahtaköprü Barajı, Kırıkhan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi ile ilgili teknik ve sayısal bilgiler veren Milletvekili Hüseyin Yayman, sözlerini şöyle tamamladı:
“Her alanda olduğu gibi tarım, enerji, taşkın koruma gibi alanlarda da hizmetler çok, anlatacaklarımız çok. Çünkü eserlerimiz çok. Çünkü biz, siyaseti, ‘Bizim siyasetimiz eser siyasetidir’ vurgusuyla icra eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde gerçekleştiriyoruz. Bu ciddiyetle de, Vatanımız ve Aziz Milletimiz için yeni eserler üretmeye devam ediyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin hizmetkarı olma düsturuyla eserler meydana getiren DSİ yetkililerimize, DSİ Genel Müdürlüğümüz ile Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye tüm Hataylı hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ