Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

DSİ, her zamanki gibi iyi haberler veriyor!

DSİ, her zamanki gibi iyi haberler veriyor!
  • 14.09.2017
  • 1.111 kez okundu

İçme suyu ve arıtma tesisi’nde sona yaklaşıldı…

Devlet Su İşleri Müdürlüğü, ilimizle ilgili içme suyu ile arıtma tesisi konusunda ilerlemeler olduğunu duyurdu.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Hatay’da inşasına devam ettiği içme suyu ve arıtma tesisi projesinde sona yaklaşıldığını bildirdi. Açıklamada, yıl sonunda tamamlanması hedeflenen arıtma tesisinin ardından isale hattının da devreye girmesi ile Hatay Merkez ve Samandağ ilçeleri menba kalitesinde su ile buluşacağı kaydedildi.
Bölgeye menba kalitesinde su temin edecek Hatay İçme Suyu ve Arıtma Tesisi’nde bugüne kadar yürütülen çalışmalar ile yüzde 90 fiziki gerçekleşmeye ulaşılarak sona yaklaşıldığını bildiren DSİ, Yin Hatay İçme Suyu İsale Hattı’nda da yüzde 37 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldığı bilgisini verdi. İnşasında sona yaklaşılan ve yaklaşık 20 milyon lira yatırım bedeli ile yapılan arıtma tesisi ile Hatay merkez ve Samandağ ilçelerine bağlı 16 mahalleye yılda 35,32 milyon metreküp arıtılmış içme ve kullanma suyu temin edileceği belirtilen DSİ açıklamasında, tesis ile beraber günlük 123 bin metreküp ham su arıtılacağı belirtildi.
Hatay’a, 15 yılda 1,1 Milyar TL’lik Su Yatırımı
Konuya ilişkin konuşan ve DSİ tarafından 2003-2016 yılları arasında Hatay’a toplam 1 milyar 107 milyon TL yatırım yapıldığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “2003 yılından bugüne kadar Hatay’da 2 adet içme suyu tesisi tamamlandı ve toplamda 650 bin kişiye yılda 47 milyon metreküp içme suyu temin edildi. 2019 yılı sonuna kadar da 4 adet içme suyu tesisini daha hizmete alarak, toplamda 1 milyon 200 bin kişi için 82,32 milyon metreküp arıtılmış içme ve kullanma suyu sağlanacak” dedi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ