Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

DSİ öyle diyor!

DSİ öyle diyor!
  • 31.10.2020
  • 622 kez okundu

Hatay’da bu yıl 197 Bin Dekar arazi sulandı, ekonomiye 506 Milyon TL katkı oldu.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (Dsİ), ilimiz Hatay’da sulama sezonunun tamamlandığını duyurdu. DSİ verilerine göre, 2020 yılında Hatay’da 196 Bin 800 Dekar tarım arazisi sulandı, bölgede yapılan sulu tarım ile birlikte milli ekonomiye 505 Milyon 841 Bin 457 TL katkı sağlandı.
DSİ Genel Müdürlüğü’nden ilimiz tarımsal sulaması ile ilgili yapılan açıklama ve bilgi şöyle:
“Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılmakta olup, bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken, en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Bilindiği gibi, Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılıyor. Bu bakımdan suyu depolamak, inşa edilen sulama tesisleriyle tarım arazilerine ulaştırmak ve bu süreçte su kayıplarını minimum seviyeye indirmek önem taşıyor.”
-GÖÇÜ ÖNLÜYOR-
DSİ olarak, son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız’ın açıklamaları şöyle:
Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesini, ayrıca çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.”
Bu kapsamda Hatay’da 12.03.2020 tarihinde başlayan sulama sezonunun 25 Ekim 2020 tarihinde tamamlandığını belirten Genel Müdür Yıldız, “2020 yılı sulama sezonunda, Hatay ilimiz ve ilçelerimizde toplam 196 bin 800 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Hatay il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 196 bin 800 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte, 2020 yılı birim fiyatlarıyla, ülkemiz ekonomisine 505 Milyon 841 Bin 457 TL katkı sağlanmıştır” dedi.
-PROBLEM YAŞAMADIK-
Tarımın, ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu, içinden geçilen salgın sürecinde bunun çok daha net görüldüğünü söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Hatay sulama uygulamasıyla ilgili şu bilgiyi verdi:
“İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaş-tırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi, gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz.”
Yapılan sulama yatırımlarına ülke çiftçilerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Genel Müdür Kaya Yıldız’ın son açıklamaları şöyle:
“Hatay ilimizde, 2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık. Yaptığımız yatırımlarla bunu sürekli hale getirmek ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Hem suyumuza, hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte, ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ