Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dudu’ya göre, AKP’nin “Alevi Çalıştay”ları göstermelik

Dudu’ya göre, AKP’nin “Alevi Çalıştay”ları göstermelik
  • 19.08.2017
  • 1.247 kez okundu

CHP Hatay Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Mevlüt Dudu, AK Parti Hükümetlerinin Alevi Çalıştaylarının pratikte kendini göstermediğini, dolayısıyla göstermelik kaldığını savundu. Yazılı açıklamasında, AKP’nin, yeni müfredatta Alevilerin taleplerini yine ortaya koymadığını, bunun da bugüne kadarki Alevi Çalıştaylarını göstermelik yaptığını gösterdiğinin altını çizen Mevlüt Dudu, AHİM kararlarının yeni müfredatta dikkate alınmadığını, imam hatiplere cihat öğretiminin müfredata alınırken Alevi inancı ve kültürüne ilişkin öğretilerin ise yok sayıldığını bildirdi.
CHP Hatay Vekili Av. Mevlüt Dudu, bu çerçevede Türkiye’nin kabul ettiği uluslararası sözleşmeler ile Anayasa’nın din ve vicdan hürriyeti ilkesi esas alınarak, Cemevlerine “ibadethane” statüsü verilmesi için 442 sayılı Köy Kanunu ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu başta olmak üzere, toplam 14 kanunda değişiklik yapan bir yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.
Milletvekili Dudu’nun önergesi yasalaştığı takdirde neler getiriyor:
Bu düzenlemeler ile ‘Cami, Mescit, Sinagog, Havra Gibi’ gibi ‘Cemevleri’ de ibadethane statüsüne alınmaktadır. Böylece, kanun uygulayıcısının ya da yüksek yargının içtihatlarında ikileme düşmesinin önü kapatılmaktadır.
Köy Kanunu değiştirilerek, cami gibi ‘Cemevleri’ de köyün ortak malları kapsamına alınarak, ibadethane statüsü hukuki güvenceye alınmaktadır.
Cemevlerinin Cami, Mescit ve diğer ibadethaneler gibi aydınlanma giderlerinin karşılanmasının yanı sıra, bina vergisi, gelir vergisi, bina inşaat harcı, iskan harcı, kurumlar vergisi, elektrik ve havagazı vergisi gibi muafiyetlerden yararlanması sağlanmaktadır.
Teklif ile beraber, Toplu Konut İdaresi’nin kaynaklarının Cemevi inşaatı için de kullanılması, İmar Kanunu’nun değiştirilerek Cemevlerinin yasal statüde tanımlanması sağlanmaktadır. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ