Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Dün; “Dünya Tütünsüz Günü” idi

Dün; “Dünya Tütünsüz Günü” idi
  • 01.06.2021
  • 303 kez okundu

Yeşilay, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde, herkesi sigarayı bırakmaya ve sağlıklı yaşama davet etti. Bu konuda yapılan bilgilendirmeye göre, her sigaradaki 7 binden fazla toksik ve 69 kanserojen kimyasal; solunum kapasitesinin düşmesi, işitme kaybı, körlük ve nefes darlığı gibi işlev bozukluklarına, katarakt ve diş kaybı gibi yapısal hasarlara ve çeşitli kanser türlerinin gelişimine neden oluyor. Tütün bağımlılığıyla mücadelesini aralıksız sürdüren Yeşilay, tütün ürünlerinin zararlarını hatırlatarak, sigarayı bırakma çağrısında bulundu.
Yeşilay’ın, bir asırdan uzun süredir bağımlılıklarla mücadelesini sürdürdüğünü ve tütün bağımlılığıyla mücadeleyi her zaman çok önemsediklerini ifade eden, Yeşilay Hatay Şube Başkanı Hidayet Şişkin, şunları söyledi:
“Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl 8 milyondan fazla insan, tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybediyor. Tütün, kullanıcılarının yarısını öldürürken, tütün kullanımından ortaya çıkan duman, kullanmayanlar için de ölümcül sonuçlar doğuruyor.
Pasif içicilik; kalp hastalığına, kansere ve diğer kronik hastalıkları yanı sıra, her yıl 1,2 milyon ölüme neden oluyor. Bu nedenle tütün ürünlerinin kullanımı, tüm dünyada toplumların sağlığı tehdit eden çok önemli bir sorun ve biz, Yeşilay olarak, bu sorunla mücadelede öncü bir rol üstleniyoruz. Sağlıklı nesillerin yetişmesi, çocuk ve gençlerimizin küçük yaşlarda bağımlılık riskine karşı farkındalık kazanması için çalışırken, bağımlılık geliştirmiş her yaştan vatandaşımızın da sigarayı bırakmasına destek oluyoruz. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde de tüm hemşehrilerimize sağlıklı yaşama adım atma ve sigarayı bırakarak yeni bir başlangıç yapma çağrısında bulunuyoruz.
Yeşilay, sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlere, Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) bünyesinde ücretsiz destek sağlıyor. Türkiye genelinde 120 Yeşilay Şubesi, dünya genelinde 81 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. 2015 yılında, YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur. 115 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi, şu an Türkiye genelinde ve KKTC’de aktif olarak, 101 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile bağımlılık alanında, profesyonel psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan kadrosu ile psikolojik ve sosyal hizmet desteği sağlamaktadır.” -Mehmet Durmaz-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ