Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Dünya Kutluyor, Biz Kutlayamıyoruz

Dünya Kutluyor,  Biz Kutlayamıyoruz
  • 26.04.2021
  • 156 kez okundu

Hamurcu, pandemiden ders çıkarılmayan ülkemizde meslek günlerini kutlayamadıklarına dikkat çekti.

Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, “Dünya Veteriner Hekimler Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada mevcut sıkıntılarını dile getirdi. Hamurcu, Dünya’nın, Veteriner Hekimler Günü’nü kutladığını, ancak kendilerinin kutlayamadıklarını söyledi, pandemiden ders çıkarılmayan ülkemizde meslek günlerini kutlayamadıklarını ifade etti.
Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) girişimleri sonucunda her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü, o yıl için belirlenen bir tema çerçevesinde kutlandığını hatırlatan Hamurcu, altı kıtada sayıları 500 bini geçen veteriner hekim tarafından 21’inci kez kutlanacak olan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün, veteriner hekimler için onur kaynağı, gurur kaynağı ve mutluluk kaynağı olduğunu bildirdi.
-Mesleğimiz, hak ettiği saygınlığa ulaşamadı…-
2021 yılının temasının ‘Veteriner Hekimlerin Kovid-19 ‘a yanıtı’ olarak belirlendiğini söyleyen Hamurcu, açıklamasında şunlara yer verdi:
“Belirlenen temayla, veteriner hekimlerin bu alanlardaki çalışmalarına kamuoyunun dikkatinin çekilmesi amaçlanmaktadır. Çünkü dünyada esas olan, tek sağlıktır. Halk sağlığı temelinde; laboratuvar çalışmaları, koruyucu hekimlik hizmetleri, hayvan ve insan sağlığına yönelik uygulamalar, ayrım yapılmaksızın, koordineli ve tek sağlık mantığı üzerine kurulu bir sistemle ilerler. Ülkemizde ise yıllardır anlatmaya çalıştığımız tek sağlık uygulamaları, ne yazık ki bilim adına multidisipliner çalışmaları bir türlü içselleştirememiş kesimler tarafından hep geri planda tutuluyor. Oysa yıllardır, ‘hayvan haklarına dair, başta hayvanların sağlığının korunması faaliyetleri olmak üzere her çalışmamız, insanlığa hizmettir’ diyoruz. Kovid-19 pandemisi ile de bu konudaki haklılığımız açık ve net bir şekilde ortadadır. Ancak halen ne mesleğimiz kamuoyunda hak ettiği saygınlığa ulaşabildi ne de özlük haklarımızı alabiliyoruz. Biz ise Kovid -19 pandemisinden bile ders çıkarılmayan ülkemizde, kutlamayı fazlasıyla hak ettiğimiz meslek günümüzü kutlayamıyoruz.
-Aşılamada önceliğimiz yok…-
Hekimiz, ama sağlık çalışanı sınıfında YOKUZ! Sağlıkta Şiddet Yasası’nda YOKUZ! Tek Sağlık Yaklaşımı’nda YOKUZ! Sağlık çalışanı olarak özlük haklarımız YOK! Tehlikeli meslek sınıfındayız, ama Fiili Hizmet hakkımız YOK! Aşıyı geliştiriyoruz, aşılamada önceliğimiz YOK! Merkezi ve taşra Teşkilatlarımız YOK! Uygulanamaz mevzuatlar nedeniyle çalışacak şartlarımız YOK!
Ancak, yetkililerin ve kamuoyunun bilmesini isteriz ki, YOK OLAN Veteriner Hekimlik değil, hayvan, insan ve çevre sağlığıdır. Pandemiye neden olan zoonozlarla mücadele gücüdür, toplumun yeterli ve güvenilir gıda hakkıdır, tarım ve hayvancılığımızdır. 179 yıldır emek verdiğimiz değerlerde yaşanan kayıplar nedeniyle, Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutlayamıyoruz.”
Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ