Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

Dünya’nın en adaletsiz vergi sistemi Türkiye’de

Dünya’nın en adaletsiz  vergi sistemi Türkiye’de
  • 13.05.2019
  • 252 kez okundu

Milletvekili Serkan Topal, ÖTV’deki hızlı yükselişin vatandaşların kamburu haline geldiğine vurgu yaptı

CHP Hatay Milletvekili Serkan topal, bir grup milletvekiliyle birlikte TBMM Başkanlığı’na ilettiği önergede ülkemizde vergi adaletsizliğinin giderek arttığına vurgu yaptı.
Milletvekili Serkan Topal, iktidarın mevcut vergi politikasının, Türkiye’yi dünyanın en adaletsiz vergi sistemlerinden birinin uygulandığı ülke haline getirdiğini belirtti, tüm bu uygulamaların Anayasa’nın 73. Maddesiyle düzenlenen hükme de açıkça aykırılık teşkil ettiğini bildirdi.
ÖTV vatandaş için külfet oluşturmaya başladı …
Vergi yükünün mükellefler arasında dengeli yada haklı sayılan bir biçimde dağıtılması ilkesine vergi adaleti denildiğini belirten Milletvekili Serkan Topal, bir ülkede vergilerin vatandaşların gelir ve ihtiyaç durumlarına göre belirlenmesi ve bütçenin buna göre ayarlanmasının hakkaniyetli bir yaklaşım olmakla birlikte aynı zamanda toplumsal barış için de gerekliliğine değindi.
Anayasanın 73’üncü maddesinin de vergi adaletini ‘Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır’ hükmüyle düzenlediğini belirten Millet Vekili Serkan Topal, önergede şunlara yer verdi: “TBMM’de kabul edilen 2019 yılı bütçesine göre yurttaşlar yıl boyunca 756,5 milyar TL vergi ödeyecek. Bu vergilerin çok önemli bir kısmını tüm yurttaşlardan eşit olarak alınan dolaylı vergiler oluşturuyor.
2019 yılında vatandaşlar KDV adı altında 318 milyar TL devlete vergi ödeyecek.
Gelir Vergisi olarak 176,7 milyar TL toplanması öngörülürken özel tüketim vergisi (ÖTV) olarak ise 164 milyar TL para toplanacak. Özellikle ÖTV’deki hızlı yükseliş vatandaşların kamburu haline gelmiştir. 2002 yılında lüks tüketimi vergilendirmek üzere getirilen ÖTV zaman içinde kapsamı genişletilmiş ve vatandaşlar için büyük bir külfet oluşturmaya başlamıştır.
2010 yılı bütçesinde 52,4 milyar olan ÖTV, yüzde 212’lik artışla 2019 bütçesinde 164 milyar TL’yi bulmuştur. 2019 yılında vatandaşlarımız petrol ve doğalgaz ürünleri için 68,7 milyar TL, motorlu taşıtlar için 24 milyar TL, alkollü içkiler için 15 milyar TL, tütün mamülleri için 46,6 milyar TL, gazlı içecekler için 0,9 milyar TL, elektrikli ev eşyaları için ise 9,3 milyar TL ÖTV ödeyecek.”
Vergi adaleti sağlanmalı …
KDV ve ÖTV’nin vergilerin uygulandığı mal ve hizmetlerin, düşük gelirlilerin bütçesindeki payının, yüksek gelirlilere göre fazla olduğuna değinen milletvekili Serkan Topal, önergenin sonunda şunlara vurgu yaptı: “Dolayısıyla vergi yükü, asıl olarak düşük ve sabit gelirlilerin üzerinde kalmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı 2019 Gelir Vergisi Genel Tebliği, Türkiye’deki vergi adaletsizliğini daha da arttırmaktadır. Tebliğle vergi dilimi artışlarını düşük belirlenerek vergi yükünün daha büyük bir bölümü çalışanların sırtına yıkılmaktadır.
İktidarın tüm bu mevcut vergi politikası, Türkiye’yi dünyanın en adaletsiz vergi sistemlerinden birinin uygulandığı ülke haline getirmiştir. Tüm bu uygulamalar Anayasa’nın 73. Maddesiyle düzenlenen hükme de açıkça aykırılık teşkil etmektedir.
Türkiye’de vergi adaletinin sağlanması için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması gerekliliktir.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ