Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Dünyanın En İyi Ney Kamışları

Dünyanın En İyi Ney Kamışları
  • 10.08.2018
  • 1.618 kez okundu

Samandağ’da…

Dünyanın en iyi NEY’leri Samandağ kamışından yapılıyor. Ney yapım ustası Cemil Kahiloğulları, Samandağ Deniz yolu üzerinde kurduğu yeni atölyesinde dünyanın en iyi kamışından NEY üretiyor.

Dünyanın en iyi ney kamışının Samandağ’da bulunduğunu belirten Ney Yapım Ustası Cemil Kahiloğulları, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in İlçenin tanıtılmasına yönelik yaptığı çalışmaları takdir ettiğini ifade ederek, Samandağ Belediyesi ile Samandağ Ney kamışını tanıtmaya, Ney yapımını yaygınlaştırmaya yönelik çalışmaları birlikte yapmayı arzu ettiğini belirtti.
Tasavvuf müziğinin en önemli enstrümanı olan Ney enstrümanının kendine has özellikleri olduğunu belirten Kahiloğulları, bu anlamda Samandağ ilçesinin bu özelliğini Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmak istediğini belirtti.
Kahiloğulları, dünyada en kaliteli Ney kamışının Hatay’ın Samandağ ilçesinde yetiştiğini belirterek; boğum aralığı, uzunluğu, sesi ve yapısıyla diğer bölgelerdekinden ayrılan Hatay kamışından üretilen Neylerin de neyzenler tarafından çok fazla tercih edildiğini söyledi.
Kahiloğulları, devamla, iklim özelliği ve toprak yapısıyla Hatay da doğal olarak yetişen kamışların Ney yapımı için aranan özellikte olduğunu belirtti. Ney yapım ustası Cemil Kahiloğulları, Hz. Mevlana’dan sonra gelen büyük neyzenlerin Ney kamışlarını Hatay’ın Samandağ ilçesinden temin ettiğini söyledi.
1976 yılından bu yana Ney kamışlarıyla ilgili araştırma yaptığını söyleyen Kahiloğulları, dünyanın en iyi kamışlarının Samandağ’da bulunduğunu da ifade etti.
Kahiloğulları, şöyle konuştu:
“Dünyanın en iyi Ney kamışı Samandağ’dadır ve Hz. Mevlana’dan sonra gelmiş geçmiş en büyük neyzenler, Ney kamışlarını Samandağ’dan temin etmişlerdir. Son zamanlarda çalışmalarıma ağırlık veriyorum. Atölyemde kendi imkanlarımla yaptığım her türlü Ney kamışı bulunmaktadır. Hem yapıyorum, hem çalıyorum. İnternet kanalıyla tüm dünyaya dağıtıyorum.” -Adil Yeşildağ-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ