Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

Durak yapmışız…

Durak yapmışız…
  • 07.03.2019
  • 431 kez okundu

Ama Olmamış!

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekiplerinin, Antakya İstiklal Caddesi üzerinde yürüttüğü yol genişletme, kaldırım ve balkon yenileme çalışmaları sona ererken, bu alana eklenen otobüs durağı, yayaların yürüme alanını sıkıştırması sebebiyle şikayet konusu oldu.

Kent merkezinde birçok adreste hummalı çalışmalar yürüten yerel idarelerin, yaklaşan 31 Mart yerel seçimleri öncesindeki bu kalabalık trafiği içinde yürümeye çalışanlar, yapılanlara teşekkür ederken eleştirilerini de paylaşmayı ihmal etmiyor. Kent merkezinden geçen Asi Nehri’nin İstiklal Caddesi noktasında sürdürülen çalışma bunlardan biri.
Bölgede, sabah ve akşam trafiğinde artan araç kalabalığı, yapılan çalışma ile genişletilen yol nedeniyle rahat bir nefes alırken, kaldırımlar ise Asi Nehri üzerine çekildi. Gerçekleşen düzenlemeler kapsamında, cadde üzerindeki bir otobüs durağı ise kent merkezine doğru kaydırıldı ve yapılan çalışmayla da işler duruma getirildi. Ancak yeni yapılan durak için konuşan vatandaşlar, önceki durağın bulunduğu alan ile şimdiki durağın alanının aynı olmadığına işaret ederken, “Alan daralınca, kaldırımda yayaya düşen kısım da daraldı” saptamasında duruyor.
-DEĞİŞİR Mİ?-
Söylenenler, hizmete sokulan durağın, bulunduğu dar alanın hesaplanmadan konumlandırdığı noktasında…
B.C. > Ben yapılanları çok beğendim. Bir kere araç yolu genişledi. Bu çok iyi. Biz de ara ara bu caddeyi kullanıyoruz ve yollar artık ciddi ciddi bu araç kalabalığını kaldırmıyor. Yapılması gereken yapılmış o yüzden. Tabi, kaldırımın nehrin üzerinden ilerlemesi insanı biraz tedirgin etmiyor değil! Tek sıkıntı, burada yapılan durak, kaldırımı çok kapatmış. Aslında olması gereken yapılmış ama, buradaki alan çok dar ve kaldırım da alanın darlığına göre hesaplanmamış sanırım. Bence kendileri de bir kez gelip baksınlar. Çünkü karşılıklı birbirini bekliyor insanlar, yürümek için. Komik biraz!
V.C. > Ben bazen diyorum arkadaşlarıma, ‘hayatımız fıkra’ gibi diye, ama inanmıyorlar. Belki de toplum olarak birbirimizden iyice uzaklaştık ya, bunu tersine çevirmek için yapmışlardır! Şaka bir yana, bence hesaplama hatası. Bir şiir var ya Antakya için! Hani dar sokakları için, iki kişi yan yana yürüyemiyor, diyen… Burası aynen öyle olmuş. Geçen hızla yürürken, aynı mesafede karşılıklı bakıştık karşıdan gelenle ve ben ‘buyurun’ dedim… Niye mi? Durağın arkasından hiç yürüdünüz mü? İki, kişi yan yana geçemeyecek kadar dar. Seviyorum ülkemi! Bize illa ki gülümsetecek bir şeyler veriyorlar. Ne diyeyim başka!
B.O. > Aslında gün içinde sorun olmuyor. Ama akşam vakti, herkes işinden çıkıyor ve bu kısım oldukça kalabalık oluyor. Sanırım alışveriş merkezi kalabalığı. Doğal olarak, otobüs durağı bu alanı resmen işgal etmiş gözüküyor. Çünkü arkadaki yürüme yolu, dar bir koridor gibi. Tek kişilik! Bilerek mi yapmışlar, sormak lazım. Ama o kadar da değildir! Bence düzeltsinler. Çünkü kaldırım üzerinde karşılıklı yürümeye çalışan insanlar buraya geldiğinde, birbirlerine yol vermek zorunda kalıyor. Hizmet güzel, ama hesap yanlış gibi! -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ