Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Düşündürmeli… Utandırmalı da!

Düşündürmeli… Utandırmalı da!
  • 23.09.2020
  • 299 kez okundu

Coğrafi İşareti alınan yöresel ürünleri ile rekabet pastasından aldığı dilimi her geçen sene arttıran Antakya özelinde duran Gastronomi Evi’ne giden yolu işaret eden tabelada duranlar soruyor.

Dar sokakların Antakya’sı, son dönemde belediyeler eliyle projelendirilen restorasyon çalışmaları ile kayıplarını telafi etmeye çalışıyor. Bir taraftan Antakya Belediyesi, diğer taraftan Hatay Büyükşehir Belediyesi; bir zamanların taş zeminli yollarını ortaya çıkartıyor, taş ve ahşap evlerin kimliğindeki kayıp Dün’ün tozunu alıyor, tarihi Kurtuluş Caddesi’nin yeniden canlanması adına adımlar atıyor.
Ancak, aynı Antakya’nın Zenginler Mahallesi içinde yer alan Gastronomi Evi’ne gidenleri durduran bir yön tabelası, arka planında duran bir başka Antakya yüzünden hem düşündürüyor, hem utandırıyor.
Bu konuda konuşan bir turizmci, şunları söyledi:
“Buraya kadar heyecanla gelenler, üzerinde ‘Hatay Gastronomi Evi’ yazan tabelanın yön çubuğuna bakmak yerine, arka plandaki tarihi Antakya Evi’nin kalan, kalabilen parçaları arasında kısa bir yolculuk yapıyordur bence. Siz ne düşünürdünüz? Yüzlerce çeşit yemeğin olduğu bir kentin Gastronomi kimliğinde duran bir mekanına gidiyorsunuz, ama karşınızda böyle bir manzara! Ne düşünürdünüz?
Aslında, buraya bu yön tabelasını asanların bunu en başından düşünmesi gerekirdi. Arka planı bu halde bir tabela, o kentin gastronomi zenginliği adına nasıl bir portre çiziyor diye düşünmesi gerekirdi.
Turizm dediğiniz şey, bir satış süreci aslında. Siz, bir parçayı cilalayıp, diğerlerini toz içinde bırakamazsınız. Ama bizdeki tam olarak da bu!” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ