Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Duyarsız Toplum Olduk !…

Cemil Yıldız
Cemil Yıldız
  • 02.11.2017
  • 4.501 kez okundu

Toplum olarak zam haberlerine artık alıştık.. Tepkisizlik bir yana, alkışlayanlarımız bile var..

Çok öteye gitmeyeceğim daha 15 gün öncesinde Başbakan Binali Yıldırım Salı günkü TBMM grup toplantısında Motorlu taşıt vergisi için yapılması öngörülen % 40’lık zammı % 25’e çektiklerini söyleyince salondan alkışlar kopmuştu..

% 25 zam oranına kıyamet koparcasına alkış.. Sanki % 25 indirim gibi..

Aynı AK Parti grup toplantısında yine Başbakan Binali Yıldırım bütçeye ihtiyaç duyulan geliri temin için Kurumlar vergisi oranını % 20’den % 22’ye çıkarmak zorunda olduklarını söyledi.. Yine salondan uzun süreli alkışlar..

Devlet, şirketlerin ödeyeceği vergi oranını % 2 puan arttırıyor, salondan alkışlar kopuyor.. Yapılan memur ,emekli, işçi maaşlarına artış zammı değil, vatandaşın ödeyeceği vergi oranı % 2 arttırılıyor, salondan büyük alkış geliyor..

Akaryakıta son 45 günde 3 kez zam yapıldı ve bugün benzinin litre fiyatı 5.5 TL, mazotun litre fiyatı 4.93 TL’ye yükseldi.. Çiftçinin mazotu zamlanınca tarımdaki maliyet de, dolaysıyla üreticinin sıkıntısı da artıyor. Toplumda ise müthiş bir duyarsızlık..

Üç gün önce yaşadığım ilginç bir olayı anlatmak istiyorum.. Antakya’nın kenar mahallelerinden birinde bir işyerine girdim, ön sıradaki tezgahta çeşit çeşit şemsiyeler diziliydi.. Baktım inceledim ve bütçeme uygun birini seçip fiyatını sordum, bana 17.5 TL olduğu söylendi.. Ben de işyeri sahibine 15 liradan verdiği takdirde 2 adet alacağımı söyleyince bana dönerek “Olmaz” dedi.. Ben de yoluma devam ettim..

Aradan 3 gün geçti, o arada Antakya 3 gün süreyle de sağanak yağışlar oldu.. İhtiyaç da baş gösterince kafaya taktım bir kere o şemsiyeyi alacaktım..

Derken yine aynı işyerine gittim, tek şemsiye için 17.5 TL’yi uzattığımda, fiyatın 20 TL olduğunu söyledi..

Üç gün önce fiyatının 17.5 TL olduğunu hatırlattığımda ise bana; “Kardeşim dolara baksana habire fırlıyor, yarın bu şemsiyeyi 25 liraya da alamazsın” dedi ve kapıyı kapattı.

İşte en küçük esnaf bile yağışlarla birlikte şemsiye ihtiyacının ortaya çıktığını görünce , Doların yükselmesini fırsat bilerek kendi kendine zam yapıyor..
Eğer şemsiye ithal mal ve dolara endeksliyse vay halimize !..

Dedim ya, denetleyen yok, itiraz eden, tepki koyan yok, öylesi duyarsız toplumda kim ne yaparsa yanına kalıyor.. Güçsüzün, Alta kalanın da canı acıyor.

***
Geçtiğimiz günlerde Antakya’da bir otelde “Hatay’da Yılın EN”leri yarışması ödül töreni yapıldı. Bunun için de EN İYİ ÇOCUKLAR yarışması da vardı..
İlginçtir, kentin tanınan ve geceye davetli 3 kişinin çocukları ,papyonlu cicili-bicili giysileri ile de sahneye çıkartıldı ve Hatay’da en iyi çocukları olarak seçildikleri açıklandı ve ödüllendirildi.
Sonuçta bu da bir haber değeri taşıyor ve gazetemizde de yer verdik..
Haberin üzerinden 24 saat geçmemişti ki, çok sevdiğim ANAP’ın koalisyon hükümetleri döneminde Hatay için birşeyler yapmağa çalışan, havalimanının oluşumunda katkıları olan milletvekili Levent Mıstıkoğlu, haber üzerine gece yarısından sonra e-posta ile sabaha doğru 03.04 ‘de bana şu özel mesajı gönderdi:

TC Levent Mistikoğlu
14 Ekim, 03:04

“Aç çocuklar varken çocuk yarışması utanç verici..”

Milletvekilimizin bu mesajı çok düşündürücü değil mi?

İyi-kötü çocuk yok bütün çocuklar güzeldir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ