Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,96
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Duygu Şahlar’dan Barış Atay’a…

Duygu Şahlar’dan Barış Atay’a…
  • 29.01.2018
  • 1.445 kez okundu

Sahneler Özgür Olsun!

“OHAL’siz bir Türkiye İstiyoruz! Çünkü; Tiyatro oyunlarının, gösteri ve sanat faaliyetlerinin, kitapların yasaklanmasını istemiyoruz!” diyen Neval Oğan Balkız’ın son örneğinde iki Antakyalı var…

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ‘güvenlik’ sebepleriyle hayata geçirilen kanun hükmünde kararnamelerin ve OHAL sürecinin devam ediyor olmasına, ama en çok da bu sürecin beraberinde getirdiği ‘yasaklamalara’ tepki gösteren Hataylı Akademisyen-Hukukçu Neval Oğan Balkız, sahnelerine yasak getirilen tiyatro oyunlarına işaret etti.
Açıklamasında, “Sadece Diktatör, bir oyun adı! Bir tiyatro oyunu! Sahnelenmesi sürekli engelleniyor. Artvin’de, Kadıköy’de,Şimdi de Ankara’da ! Sahnede yasak, hayatta perde perde! İzle izle bitmiyor. Sahi kaç perdelik bir oyundu bu?” diye soran Balkız, tespitlerini şöyle sıraladı:
“Barış Atay’ın sahnelediği ‘Sadece Diktatör’ adlı oyun gibi; usta Tiyatrocu Genco Erkal’ın uyarladığı ve oynadığı ‘Güneşin Sofrasında Nâzım ile Brecht’, Taner Barlas ve Rutkay Aziz’in sahnelediği ‘Adalet, Sizsiniz’ KHK’yle ihraç edilen Öğretmen Duygu Şahlar’ın ‘Bi’şey Anlatıcam Eee? Kurtulduk mu’ isimli oyunları kimi zaman Valilikler yasaklıyor, kimi zaman İlçe Kaymakamlıkları, kimi zaman da İlçe Emniyet Müdürlükleri.
Üstelik, ‘Kamu düzen ve güvenliğini olumsuz etkileyeceği, emniyet ve kamu esenliğini tehlikeye düşürebileceği, toplumsal huzur ve güven ortamını bozabileceği’ gerekçeleriyle. Ancak, tarih, ‘dünyaya dürbünle değil mikroskopla bakmayı sağlayan’ tiyatronun değil, tiyatroya konu olmuş toplumsal dramları yaratanların toplum huzur ve güvenliğini bozduğunu yazar. Bunun için de, OHAL’siz bir Türkiye İstiyoruz! Çünkü; Tiyatro oyunlarının, gösteri ve sanat faaliyetlerinin, kitapların yasaklanmasını istemiyoruz!”  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ