Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Duygular yerine akıl ve mantık…..

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 18.02.2020
  • 555 kez okundu

Dış dünyada çok önemli gelişmeler oluyor

Emperyalist güçlerin hazırladıkları program doğrultusunda oluşan bu gelişmelerden ülkemizde önemli ölçüde etkileniyor.

Yaklaşık 10 yıla yakın bir süredir Güney komşumuz Suriye’deki gelişmeler ortadadır.

Son günlerde Suriye’de emperyalist güçlerin kurdukları tuzaklar, yapmak istedikleri tezgâhlar sonucu durum giderek daha da karmaşık bir hal almıştır.

Suriye’deki iç çatışmanın başlamasından sonra, yaklaşık dört milyon sığınmacı denilen Suriyeli ülkemize girmiş bulunmaktadır.

Bunların getirdiği ekonomik sorun bir yana, ülkenin demografik yapısının değişmesine neden olacak durumların ortaya çıkmaya başlamış olması da çok önemli bir sorun olarak önümüzde durmaktadır.

Bu aşamada Suriye sorunu İdlip’e odaklanmış gibi görünüyor.

Bilindiği gibi İdlip’te milyonlarca insan yaşamaktadır.

Yine İdlip’te çeşitli terör örgütleri ve yasa dışı faaliyetlerde bulunanlar cirit atmaktadır.

Bu durumun bilinmesi nedeniylede, bir süredir İdlip sorununun çözümü yolunda çeşitli görüşmeler yapılmakta, çeşitli adımlar atılmak istenmektedir.

Bu bağlamda Rusya ve İran ile yapılan görüşmelerde bazı kararlar alınmış, bazı adımların atılması yoluna gidilmiş idi. Soçi ve Astana görüşmeleri ve bu görüşmeler sonunda varılan mutabakatlar bunlar arasında gösterilebilir.

Yine bu mutabakat doğrultusunda da İdlip’te belli yerlere gözlem noktaları kurulması kararlaştırılmış idi.

Bu arada Suriye’nin çeşitli bölgelerinde de ABD ile Rusya’nın hesapları ve beklentileri doğrultusunda gelişmeler yaşanmakta, bu gelişmeler doğrultusunda da adımlar atılmaktadır.

Emperyalist güçler kendi beklentileri doğrultusunda adım attıkları ve kararlar aldıkları içinde, bu durum özellikle Suriye ile uzun bir sınırı olan ülkemizi zaman zaman rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir.

İşte bu bağlamda İdlip’teki gelişmeler, ülkemizi önemli ölçüde ilgilendirmekte ve bu ilgilendirme doğrultusunda da çok önemli kararların alınmasına neden olacak boyuta ulaşmak üzeredir.

Bilinmeli ve hatırdan uzak tutulmamalıdır ki; Emperyalist güçler ve devletler, her zaman kendi yararlarını ve kendi beklentilerini ön planda tutmak ve bu beklentilerin gerçekleşebilmesi için gereken zemini hazırlamak peşindedirler.

Bunları yaparken de, diğer devletlerle ilişkilerini bazen tatlı, bazen de sert boyuta ulaştırmaktan çekinmezler.

Bugün dost görünenler, yarın hasım duruma geçerler. Bugün hasım durumda olanlar, yarın dost durumda olmaktan ve görünmekten çekinmezler.

Bu durum emperyalist güçlerin uygulamaya koydukları planın ve anlayışın bir sonucudur.

Bunun böylece bilinmesinde sayılamayacak kadar çok yararlar olduğunu hatırdan uzak tutmamak gerekir.

İdlip sorununun çözümünde de bunları hatırdan uzak tutmadan hareket etmek ve ulusal menfaat doğrultusunda gereken doğru kararları almak, adımları atmak zorunludur.

Bu kararları alırkende, bu adımları atarkende, diplomasinin, karşılıklı konuşmaların ve görüşmelerin daima gündemde tutulmasını ve devrede kalmasını sağlamak suretiyle sağduyulu bir hareket tarzının izlenmesi yoluna gidilmelidir.

İdlip’te milyonlarca insan sınırlarımıza yığılmış durumdadır.

Bu insanların, ülkemize girmeleri halinde oluşturacakları ağır yükün hatırdan uzak tutulmaması gerekir.

Yine sınıra yığılmış olan bu insanlar arasında, çeşitli terör örgütleri mensuplarının da bulunduğu bilinen bir gerçektir.

İşte tüm bu hususlar göz önünde tutulmak suretiyle, İdlip sorununun barışçıl yolla ve diplomasinin daima devrede tutulması suretiyle çözülmesi için gereken yapılmalıdır. Bunun içinde sağduyulu hareket edilmeli, duygular yerine akıl ve mantığın süzgecinden geçirilecek diploması kuralları uygulanmak suretiyle, gereken yapılmalıdır.

Önümüzdeki süreçte bu doğrultuda, barış yoluyla sorunun çözülmesi en büyük beklentidir.

Diliyoruz ki bu beklenti boşa çıkmaz ve bölgemizin üzerine çöreklenmiş bulunan karanlık bulutlar yerini aydınlığa bırakır….

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ