Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

Eczacılardan aşı uyarısı

Eczacılardan aşı uyarısı
  • 05.09.2020
  • 1.507 kez okundu

Grip aşısının yeterli oranda üretimi, yetkililer ile üretici firmaların sorumluluğunda olup, “Eczacıların rolü yok”.

Hatay Eczacı Odası: “Ülke nüfusu 81 milyon. Üretilen aşı 1,3 milyon” karşılaştırması yaptı.

Hatay Eczacılar Odası, yaklaşan sonbahar mevsimi öncesinde, grip aşısı ile ilgili “ihtiyaç ile üretim” arasındaki farkın çok büyük olduğuna vurgu yaparak, ileride yaşanabilecek sıkıntıda eczacıların rolü olmadığını, yetkililer ile üretici firmaların olayın sorumlulukları olacağını duyurdu.
Hatay Eczacı Odası Yönetimi adına kaleme alınan açıklamada şöyle denildi:
“Sayın Halkımız. Ülkemizde ve dünyada tüm şiddeti ile devam eden COVID-19 koronavirüs pandemisi nedeniyle, kış mevsiminin yaklaştığı bugünlerde, halk sağlığı açısından koruyucu tedbirlerin alınması önem arz etmektedir. İlgili üretici firma olan Sanofi Pasteur’un yazısından da anlaşılacağı üzere, koruyucu tedbirler arasında olan grip aşılarının, ülkemizde, halkımızın kullanımına sunulması için planlanan tarihin Ekim-Kasım 2020 olacağı ve geçen yıl ithal edilen sayılarda satışa sunulacağı bildirilmiştir. 2019 yılında ülkemize ithal edilen grip aşısının 1.3 milyon adet olduğu ve ülkemizin nüfusunun da 83 milyonu aştığı göz önünde bulundurulduğunda, bu sayının yetersiz olduğu açıkça görülmektedir.
Grip aşılarının, halkımızın ihtiyacını karşılayacak miktarda temin edilmesi, yetkililerin ve ilgili üretici firmanın sorumluluğunda olup, bu konuda biz eczacıların herhangi bir rolü bulunmadığını siz değerli halkımıza saygıyla duyururuz.
Unutulmamalıdır ki, eczacılar, her durum ve koşulda halkımızın en yakın sağlık danışmanıdır.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ