Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Eczanelerimiz ticarethane değil…

Eczanelerimiz ticarethane değil…
  • 07.04.2020
  • 323 kez okundu

Eczacılarımız da tacir değil…

Hatay Eczacı Odası Yönetim Kurulu: “Eczacılar olarak, halk sağlığı için mücadeleye devam edeceğimizi ve fahiş fiyatların sorumluları olmadığımızı kamuoyuna saygıyla beyan ederiz.”

Dünyayı saran koronavirüs ( Covid-19 ) salgını nedeniyle; tüm doktorlar, sağlık çalışanları ve eczacılar olarak can siperane ve en ön safta mücadele ettiklerini ifade eden Hatay Eczacı Odası Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamada, “Bu mücadelemizde halkımıza hizmet verebilmek için, eczanelerimiz 7 gün 24 saat kesintisiz çalışmaktadır” dedi.
Bu süreçte, dünyada olduğu kadar ülkemizde de maske, eldiven ve dezenfektan gibi koruyucu ürünlere talebin oldukça arttığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu ürünlerin fiyatları oldukça yükselmiş; fırsatçılar, stokçular ve karaborsacılar halk sağlığını suiistimal eder hale gelmişlerdir” denilirken, şu mesaja yer verildi:
“6197 Nolu Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanuna bağlı yönetmeliğin 46 nolu maddesi gereği, eczanelerimizi denetleyebilecek kimseler tanımlanmış iken, farklı kurumlar eczanelerimizi denetlememelidir. Sanki eczaneler, fahiş fiyatın sorumlularıymış gibi halkımız üzerinde algı yaratılmaya çalışılması kabul edilemez. Eczanelerimiz, Sağlık Bakanlığımızın 31.05.2019 tarihli 2019/10 sayılı Genelgesi ile 1.Basamak Sağlık Kuruluşu olarak ilan edilmiştir. Eczanelerimiz bir ticarethane olmayıp, Eczacılarımız da tacir değil, sağlık çalışanıdır.
Bilinmelidir ki, eczacı camiamız, ülkemizde 30.000’e yakın eczane sayısı ve 70.000 e yakın çalışanı ile kamu yararına çalışıp, halk sağlığı için hizmet vermektedir. Münferit olaylarla büyük camiamız itibarsızlaştırılamaz. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bu zor günlerde, tüm sorumluları bilinçli olmaya davet ediyoruz. Biz, Eczacılar olarak, halk sağlığı için mücadeleye devam edeceğimizi ve fahiş fiyatların sorumluları olmadığımızı kamuoyuna saygıyla beyan ederiz.”

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ