Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Eğitim İş…

Eğitim İş…
  • 15.01.2020
  • 381 kez okundu

Sefalet ve Güvencesizlikle Mücadelede Kararlı

Öğretmen Sendikası Hatay Eğitim İş, sefalet ve güvencesizliğe karşı mücadeleye devam edeceklerini kaydederken, AKP iktidarlarının, Türkiye’deki ekonomik ve sosyal yaşam şartlarını yok saydığını savundu.
Eğitim İş Hatay Şube Başkanı H.Suat Sadış imzalı açıklamada, geride kalan 2019 yılının, ekonomik krizin doruğa ulaştığı ve yıkıcı etkilerinin en ciddi şekilde hissedildiği yıl olarak geride kaldığı kaydedildi ve şöyle denildi:
“Ülkemizde işçi, memur ve emeklilerin yıllık zam oranları, büyük ölçüde çarpıtılan rakamlara göre belirlenmiştir. Yaşanan ekonomik krizin neticesi olarak, artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon kamu emekçilerinin yaşamını ciddi bir şekilde etkilemiştir.
AKP iktidarı, gerçeği yok sayarak rakamları küçülmekle uğraşırken, eriyen maaşlar, artan borçlar, artan işsizlik ve gıda artışları emekçilerin gerçek gündemi olmuştur. AKP iktidarının Türkiye’yi içine soktuğu ekonomik kriz ortadır ve sebep olduğu toplumsal çürüme açıktır. Emekçiler, temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma getirilmiştir.
AKP iktidarı, emekçilerden ve yurttaşlardan farklı bir yaşam sürmektedir. Krizin etkilerini görmezden gelen iktidar yetkilileri, geçtiğimiz yıl içerisinde ekonomik krizin bedelini milyonlarca çalışana ve yurttaşa ödetmiştir. Ekonomide sözde büyüme ve toparlanma söylemlerine rağmen yurttaşların yaşam standartları gün geçtikçe daha da kötüye gitmiştir.
AKP iktidarının, resmi enflasyon ve işsizlik oranlarındaki düşüş iddialarına karşılık gerçekler farklıdır. Türkiye, 2020 yılının ilk günlerinde, çift haneli işsizlik oranları ve çift haneli enflasyon oranları ile karşılaşmıştır. AKP iktidarının, ekonomik krize ilişkin vurdumduymaz tavrı ise sosyal bir sorun haline gelmiştir.”
Hatay Eğitim İş açıklamasının son bölümünde de şöyle denildi:
“Sonuç olarak, 2019 yılında kamu emekçisinin payına; yoksulluk, açlık, sömürü ve güvencesizlik düşerken, 2020’de de ne yazık ki kamu emekçilerini aynı kader beklemektedir. Bu bakımdan, biz kamu emekçilerine dayatılan sefalet ücretine karşı; yüksek vergilere, zamlara, güvencesizliğe ve geleceksizliğe, sendikal baskılara karşı topyekûn mücadele edeceğimizi, hem emeğimize hem cumhuriye-timize sahip çıkacağımızı, bize dayatılan bu sefalet düzenine son vereceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ