Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Eğitim İş, Özel Okullara desteğe dikkat çekti:

Eğitim İş, Özel Okullara desteğe dikkat çekti:
  • 29.12.2020
  • 3.861 kez okundu

Öğrenciye Yok, Okul Sahiplerine Çok…

Hatay Eğitim İş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) özel okullara verdiği desteğe karşılık, öğrencilerin göz ardı edildiğini savundu. Hatay Eğitim İş Yönetim Kurulu adına Başkan Mustafa Günal imzalı açıklamada, pandemi nedeniyle başlatılan uzaktan eğitim sisteminde MEB’in gerekli adımları atmaması sonucunda eğitimde fırsat eşitsizliği artsa da, her geçen gün bu uçurumu daha da derinleştirecek yanlış bir hamle daha yapıldığına dikkat çekildi.
Bunun son ve çarpıcı örneklerinden birinin, 25 Aralık’ta Resmi Gazete’de sessiz sedasız yayımlanan, özel okullara öğrenci başına maddi destekle ilgili bir düzenleme olduğu görüşüne yer verilen Hatay Eğitim İş açıklamasında şöyle denildi:
“Resmi Gazete’deki bu tebliğe göre, daha 4 milyonu aşkın ihtiyaç sahibi çocuğumuza uzaktan eğitime katılabilmesi için tablet dağıtamayan, internet altyapısı olmayan yerleşkelerdeki öğrencilere bir çözüm sunamayan, devlet okullarının derslik ihtiyacı/bina tamiri gibi ana sorunlarını çözemeyen, okullardaki temizlik malzemelerinin parasını bile velilerden toplayan MEB, özel okul sahiplerine, öğrenci başına; İlkokul 3 ve 4’üncü sınıf öğrencileri için 4 bin 165 lira, ortaokul 7 ve 8’inci sınıf ile ortaöğretim 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencileri için 4 bin 849 lira destek ödemesi yapacak.
Korona nedeniyle eğitimde olağanüstü bir sürece girilmiş olmasına rağmen, kendisine olağan” bir bütçe verildiğinde itirazda dahi bulunamayan MEB’in, uzun zaman sonra ilk defa irade gösterdiği konunun bu olması, çok sayıda yandaş müteahhit ve AKP’linin de aralarında bulunduğu özel okul sahipleri için harekete geçmesi de ayrıca dikkat çekici olmuştur.
Oysa AKP’nin 2016’da başlatıp 2019’a kadar sürdürdüğü ve şimdi yeni düzenlemeyle tekrar başlayacağı anlaşılan bu uygulamanın şimdiye kadar devlete maliyeti, yaklaşık 5.8 milyar TL gibi devasa bir meblağdır.
Peki, MEB’in 2020 yatırım bütçesinden bile fazla olan bu tutara neler yapılabilirdi?
– Seçim öncesi söz verip sonra rafa kaldırılan, öğretmenlere 3.600 ek gösterge hakkı teslim edilebilirdi. Hatırlanacağı üzere, daha önce Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlere 3.600 ek gösterge verilmesinin maliyetinin 5.2 milyar TL olduğunu ve bu tutarı karşılayamadıklarını söylemiştir. Şimdi MEB’e sormak gerekir: Eğitimin dinamosu olan öğretmenlere bulamadığınız tutarı, özel okul sahiplerine peşkeş çekmek için bu heveskarlığınız nedendir?
– Atıl durumdaki köy okulları tadilattan geçirilip, gerektiği yerlerde tekrar inşa edilerek, çocuklar, taşımalı eğitim garabetinden ve tarikat okulları tehlikesinden kurtarılabilirdi.
– Üniversite harçları düşürülebilir, özel okullara bir yılda verilen parayla, devlet üniversitelerindeki 5 öğrencimizden 1’ine her gün ücretsiz yemek verilebilirdi.
– Yılbaşı itibariyle özel okullara ödenmesi kararlaştırılan tutarla, ihtiyaç sahibi, neredeyse 4 milyon öğrencimizin tablet/cep telefonu ve internet sağlanarak, onların eğitimden daha fazla kopmasının önüne geçilebilirdi. Korona nedeniyle hijyen daha da hayati bir kavram haline gelmişken, eğitimin yüz yüze devam edeceği günlere hazırlık olarak, devlet okullarına kalıcı ve kadrolu temizlik personelleri atanabilir ve Avrupa’daki okullarda kullanılan hijyen cihazları okullarda kullanmaya başlanabilirdi.”
Hatay Eğitim İş açıklamasının son kısmında da, bu bilgiler ışığında, Milli Eğitim Bakanlığı’na verilen mesaj şöyle oldu:
“Utanç veren sessizliğinizi bozun. Yoksul öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılayıp onları tekrar eğitime kazandırmak, öğretmenlerin haklarını teslim etmek, devlet okullarını daha güvenli ve cazip hale getirmek yerine, bütçenizi neden özel okul sahiplerini ihya etmek için kullanmaya karar verdiğinizi kamuoyuna açıklayın.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ