Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Eğitim İş’e göre, yayınlanan KHK’lerle:

Eğitim İş’e göre, yayınlanan KHK’lerle:
  • 20.07.2018
  • 614 kez okundu

STK’lar, Vesayet Altına Alınacak!

Hatay Eğitim İş Sendikası Yönetimi, hükümetin, yayınladığı kanun hükmünde kararnamelerle sendikaları ve demokratik kile örgülerini vesayet altına almak istiyor. Hatay Eğitim İş Yönetimi adına Başkan Suat Sadış imzalı açıklama özetle şöyle:
“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, parlamenter rejimine dayalı hükümet sistemi terk edilmekte, ülke yönetimi ve kuvvetler ayrılığı tek bir kişiye bağlı hale getirmekle birlikte hiçbir denetim mekanizmasının uygulanmadığı yeni bir yönetim sistemine geçilmektedir.
Ülkemizde son bir hafta içerisinde art arda çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ve yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile Cumhuriyet Rejiminde köklü değişiklikler yapılmaktadır. Ülkemizde bugüne kadar yapılan değişikliklerin basit düzenlemeler olmadığını Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak bilmekteyiz. Çünkü Cumhuriyetin başta Meclis sistemi olmak üzere, tüm kurucu ilkeleri, çağdaş, laik-demokratik, ulusal üniter yapısı ortadan kaldırılarak parlamenter sistem yok edilmektedir. TBMM aşama aşama saraya bağlanmakta Türk ulusunun iradesi tek bir kişiye devredilmektedir.
AKP iktidarı, 24 Haziran seçimlerinden önce OHAL bitecek açıklamaları yapmasına rağmen, çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnameler ve Meclis’e sunduğu kanun teklifi ile OHAL’i süresiz şekilde uzatmaktadır.
AKP hükümeti ülkemizi OHAL ve KHK’larla yönetmeye devam etmektedir. Yargılama yapılmadan da binlerce kamu iş görenlerinin görevine son verilmeye devam edilmektedir. Cumhurbaşkanlığı 5 numaralı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığına bağlı Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) meslek örgütleri ve sendikalar üzerinde her türlü kontrol yetkisi verilmektedir.
AKP iktidarının bugüne kadar çıkardığı KHK ve kararnamelerine, DDK’ye verilen bu yetkilerde eklenirse Demokratik Kitle Örgütleri ile sendikaları, muhalif sesleri, işlevsizleştirme ve susturma aracına dönüştürecektir.
“OHAL hukuku” yasalaşmakta, Cumhuriyetimizin demokratik, sosyal bir hukuk devleti niteliği zarar görmektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi Atatürk ilke ve devrimleridir. Atatürk ilke ve devrimlerinden asla ödün vermeyeceğiz.
Kamu iş görenleri olarak; demokratik, barışçıl ve hukuk kuralları çerçevesinde, Atatürk ilkeleri ışığında, emek ve demokrasi mücadelesi yürütmeye, hukukun üstünlüğünü savunmaya devam edeceğiz. Demokrasi ve hukuk dışı her türlü uygulamalara karşı demokratik ve meşru zeminde tüm bileşenlerimizle birlikte mücadele etmeye kararlıyız.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş, laik, demokratik bir hukuk devleti yolunda ilerlemesini sağlayacak demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz. OHAL düzenine rağmen kamu iş görenlerinin iş güvencesini ve kazanılmış haklarını sonuna kadar koruyacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ