Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,19 / Satış: 7,22
€ EURO → Alış: 8,78 / Satış: 8,81

Eğitim İş’ten “yüz yüze eğitim” öncesi uyarı:

Eğitim İş’ten “yüz yüze eğitim” öncesi uyarı:
  • 05.02.2021
  • 1.841 kez okundu

Tüm önlemler alınmalı…

Hatay Eğitim İş Sendikası, 15 Şubat’ta köy, 1 Mart tarihinden itibaren de kent okullarında başlayacak yüz yüze eğitim öncesi tüm önlemlerin alınması uyarısı yaptı. Hatay Eğitim İş açıklamasında, Türkiye’nin, yine eğitimle ilgili can alıcı kararları da Cumhurbaşkanı’ndan öğrendiği hatırlatıldı ve şöyle denildi:
“Eğitim-İş olarak yüz yüze eğitime büyük önem versek de, ülkede her gün 200’e yakın insanımızı canından eden salgın tehlikesi varken, bu adımın gerekli önlemler alınmadan atılmasını toplum sağlığına aykırı bulmaktayız.
Yaklaşık bir yıldır ‘kapatılan köy okulları onarılarak açılmalıdır’ diyen ve bu öneriyi MEB’e de ileten bir sendika olarak; internet altyapısı bulunmayan, yoksulluktan dolayı teknolojik cihaz sıkıntısı çeken ve uzaktan eğitime bir türlü dahil olamayan köylerdeki okulların açılmasını olumlu bulsak da, Erdoğan’ın açıklamalarında endişe verici hususlar da vardır:
Aşılama için geç kalınan öğretmenlerin, öğrencilerle iç içe olması, hayati risk teşkil edecektir. Bu durum, sadece öğretmenlerin ve öğrencilerin değil, toplum sağlığını tehlikeye atacaktır. Öğretmenler aşılanmadan, alelacele başlatılacak bir yüz yüze eğitim dönemi, koronavirüse istediği kuluçka zeminini sağlayacaktır.
LGS ve YKS’de, salgına ve uzaktan eğitimdeki aksaklıklara rağmen müfredat daraltmasına gitmeyen MEB, milyonlarca öğrenciye büyük bir mağduriyet yaşatmak üzeredir. Uzaktan eğitimle konuların yetişmesi ve sağlıklı bir şekilde işlenmesi mümkün görünmezken, bu konuları çocuklara sınavda sormak, onların geleceklerinden çok önemli bir basamağı çıkarmak olacaktır. O yüzden en önemlisi, sınava girecek öğrencilerin durumudur. Yüz yüze eğitime geçilmesi, özellikle bu sınıflar için şarttır. Ama bu geçişin sağlanabilmesi için de sınıflardaki sayıyı minimum tutmak, okulu düzenli şekilde dezenfekte etmek gibi hayati adımlar atılmalıdır.
Eğitim-İş olarak tekrar altını çiziyoruz… Eğitim önemli, sağlık ise hayatidir. Yüz yüze eğitime geçilmesi için aşılma sürecinin (en azından öğretmenler açısından) tamamlanması, okullara kadrolu temizlik personeli atanması, tüm okullara gerekli hijyen malzemelerinin periyodik olarak teslim edilmesi, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığının sıkça denetlenmesi ve okulların, sınıfların, okul bahçelerinin fiziki durumları gözetilerek metrekareye düşecek insan sayısına dair düzenlemeler yapılması şarttır.
Biz, öğrencilerimize, öğrencilerimiz de eğitime kavuşmayı istiyor, ama kimse de hayatını yanlış eğitim ve sağlık politikaları yüzünden kaybetmek istemiyor!” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ