Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Eğitim Sen, anaokullarının açılmasına karşı…

Eğitim Sen, anaokullarının açılmasına karşı…
  • 23.11.2020
  • 3.791 kez okundu

Söz konusu, çocukların eğitimi değil, çalışan anne-babalar!

Öğretmen kuruluşu Eğitim Sen’in Hatay ve İskenderun şubeleri, okul öncesi kurumların kapatılmayarak, yüz yüze eğitime devam edilmesi kararını eleştirdi. Eğitim Sen Hatay ve İskenderun şubelerinin ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, bu kararın miniklerine eğitimi değil, velilerin çalışabilmesiyle ilgili olduğu ifade edildi.
İskenderun Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Ünal imzalı açıklamada şöyle denildi:
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, 20 Kasım 2020 tarihinde, resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarının (ana sınıfı, anaokulu, uygulama sınıfları) 23 Kasım 2020 tarihinden itibaren haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılacağını açıkladı. Alınan kararın gerekçesinin, çocukların eğitimi değil, çalışan anne babaların çocuklarının bakımı olduğu ortadadır.
Öncelikle, okul öncesi eğitim kurumlarının eğitim kurumu olduğu, okul öncesi öğretmenlerinin de bakıcı olmadığının altının çizilmesi gerekmektedir. Bu kararla, okul öncesi eğitim kurumlarının eğitim kurumu olma özelliği ortadan kaldırılmakta ve sadece çalışan anne babaların çocuklarının bakımı görevi verilmektedir. Bu durum, kurumlarımızı aşındırmaktadır.
Salgının oldukça ciddi bir boyuta ulaştığı günlerde, okul öncesi eğitim kurumlarının açılması ile bu kurumlarda çalışan öğretmenler ve eğitim alan öğrencilerin sağlığı risk altına girecektir. Toplumsal yaşamın tamamen kapatılması gerektiğinin her gün bilim insanları tarafından ifade edildiği bir dönemde, bu kararı kabul etmemiz mümkün değildir.
MEB, tüm öğretmenler ve öğrencilerin sağlığından sorumlu olduğunu unutmamalıdır. Bu kararın gerekçesi, anne babaların çalışmasını sağlamaktır. Oysa salgın koşullarında yapılması gereken, çalışan anne babalardan birine veya tek anne babalara ücretli izin verilmesidir. Sosyal devletin görevi, tüm kesimleri desteklemektir. MEB, öğretmen ve öğrencilerin sağlığı ile haklarını gözetmelidir.
Eğitim Sen, bu kararın geri alınması için MEB’e başvuru yapacak, gerekli görüşmeleri gerçekleştirecek ve eğer sorun hala çözülmüyor ise ulusal ve uluslararası mevzuattan kaynaklı tüm haklarını kullanmakta tereddüt etmeyecektir.”
Hatay Eğitim Sen Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Tıraş imzalı, okul öncesi kurumların açık tutulmasına yönelik eleştirel açıklama da şöyle:
“Bu kararın gerekçesi, anne ve babaların çalışmasını sağlamaktır. Oysa salgın koşullarında yapılması gereken, çalışan anne babalardan birine veya tek anne babalara ücretli izin verilmesidir. Sosyal devletin görevi, tüm kesimleri desteklemektir. MEB, sermayenin gereksinimlerini değil, öğretmen ve öğrencilerin sağlığı ile haklarını gözetmelidir. Okul öncesi eğitim kurumlarında bulunan öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlığı tehlikede.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ