Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Eğitim Sen’den Öğretmenler Günü Mesajı

Eğitim Sen’den Öğretmenler Günü Mesajı
  • 07.10.2020
  • 2.115 kez okundu

Ele ele verip umudumuzu güçlendirelim

Hatay Eğitim Sen’in 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü mesajında, eğitimdeki kötü gidişatın, el ele verilmek suretiyle ve umudun güçlendirilmesiyle iyiye dönüştürülebileceği belirtildi. Hatay Eğitim Sen Yürütme Kurulu mesajında, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nün, Türkiye’den sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ne üye, yüzden fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlandığına dikkat çekilerek şöyle denildi:
“Bu yıl 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlamalarında, dünya genelinde pandemi nedeniyle eğitim hakkını kullanmakta güçlük çeken 1,5 milyar öğrenciye erişebilmek için toplumsal ve tarihsel bir rol oynayan öğretmenlere dikkat çekilmesi amaçlanıyor. ‘Öğretmenler, krizde öncülük ediyor, geleceği yeniden hayal ediyor’ teması öne çıkarılarak, ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’nın altı kalın çizgilerle çiziliyor. Türkiye’deki öğretmenlerin hakları ise söz konusu kararın oldukça gerisinde bulunuyor. Seçim dönemlerinde hatırlanan ve vaatlerle karşılanan öğretmenler, seçimlerin hemen ardından ‘yük’ olarak görülen, emekleri değersizleştirilen, eğitim politikalarındaki başarısızlığın nedeni olarak ilan edilen kişiler oluyor.
Pandemi döneminde, tüm alt yapı sorunlarına ve çöken EBA’ya rağmen, öğrencilerinin üstün yararını gözeten ve öğrencilerine ulaşabilmek için türlü çaba sarf eden öğretmenler, yetkililerin açıklamaları ve ithamlarıyla hayal kırıklığına uğrayıp, emeklerinin ve haklarının hedef alındığını görüyor.
Yüz yüze eğitime geçilebilmesi için politika üretilmemesinin, acil uzaktan eğitimin sağlıklı biçimde yapılabilmesi için gerekli hazırlıkların tamamlanmamasının faturası, gece saatlerine kadar öğrencilerine ulaşmaya çalışan, öğrencilerinin hayatlarında bir fark yaratmaya çalışan öğretmenlere kesilmek isteniyor.
Adrese teslim ihalelerle yapılan hasta garantili hastanelerin, geçiş garantili köprülerin, yolcu garantili havaalanlarının toplum üzerindeki ekonomik yükünü sorgulamayanlar, şirketlerin vergi borçlarını affedenler, öğretmenlerin ücretlerini dillerine dolayıp, ek ders ücretlerine gözlerini dikiyor.”
-EMEK VE FEDAKARLIK-
Hatay Eğitim Sen Yürütme Kurulu açıklamasında, ülkemizde eğitim politikalarındaki tüm yanlışlara rağmen, öğretmenlerin emekleriyle ve fedakarlıklarıyla ayakta durabildiği öne sürüldü ve şöyle denildi:
“Hukuksuz ihraç politikasıyla okullarından, öğrencilerinden, dersliklerinden koparılan her bir arkadaşımızın öğrencileriyle karşılaşma anı sevgi seline dönüyor. İşte bu tablo, öğretmenliğin bir sınıfta sadece ders anlatmaya sığmadığını ve sığmayacağını görmek isteyenlere çok şey anlatıyor. Bu tablo, öğretmenlik mesleğinin tarifsiz mutluğunu resmettiği gibi öğretmeni mekanik bir öğretme işlevine mahkum etmek isteyenlerin büyük yanılgısını bizlere sunuyor.”
-İNANIYORUZ-
Hatay Eğitim Sen açıklamasının öğretmenlere yönelik mesajı da şöyle:
“Haklarımız yok sayılsa da, emeğimiz değersizleştirilmeye çalışılsa da, geleceğimiz belirsizliğe mahkum edilse de, inanıyoruz ki, hep birlikte ve yan yana durduğumuz müddetçe başarılı olabilir, bu gidişatı değiştirebiliriz. El ele verip, umudumuzu güçlendirelim. Hepimizin Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ