Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Eğitim Sen’den, üyelerine baskı iddiası

Eğitim Sen’den, üyelerine baskı iddiası
  • 18.10.2018
  • 752 kez okundu

Hatay Eğitim Sen, üyelerine baskı iddiasında bulundu. Eğitim Sen adına yazılı bir açıklama yapan Hatay Şube Başkanı Deniz Ezer, Reyhanlı ilçesinde, üyeleri ve sendikaya yönelik saldırı ve karalamalarda bulunulduğunu kaydederek, “Reyhanlı ilçesinde, sırtını siyasi güce dayamış idarecilerin pervasızca konuşmaları ve üyelerimize yönelik mobing uygulamalarının takipçisi olacağız. Ayrıca buradan belirtmek isteriz ki, bizler, kişilerden yola çıkarak hiçbir kurumu suçlamayız. Fakat kurumların da kendilerini temsil edenlerden ahlaklı davranmalarını talep etmelerini bekleriz” açıklamasında bulundu.
Yazılı açıklamada, Eğitim Sen üyesi bazı öğretmenlerin, isimleri ve görev yaptıkları okulların ismi de verilerek bunlara baskı uygulandığı öne sürüldü ve şöyle denildi:
“Yıldız Filiz Çalım Okulumuzun ek binasında görevli öğretmenlere, kurul komisyon görevi verilmemiş. Bu görevler, ana binadaki öğretmenlere verilmiştir. Belirli gün ve haftalarla ilgili bütün görevler ana bina öğretmenlerine verilmiş, ek bina öğretmenleri es geçilmiştir. Okulda kurulan 12 sosyal kulübe de ana binada görevli 12 öğretmen görevlendirilmiştir.
Aynı okul müdürü, ek binada öğrenci sayısı ana binayla neredeyse eşit iken ve okulda iki rehber öğretmen varken, rehber öğretmenlerden birini ek binada görevlendirmemiştir. Ek binadaki öğrenciler de okula kayıtlı bizim öğrencilerimizdir. Öğretmenler bizim öğretmenlerimizdir. Bu öğrencilerin kulüp üyeliği hakkı yok mudur? Belirli gün ve haftaları, törenleri kutlama hakkı yok mudur? Ek binada idareci bulunmamalı mıdır? Öğrenciler ve öğretmenler bu şekilde dışlanmaya, ötekilestirilmeye mi maruz kalmalıdır? İdarenin uyguladığı bu sistematik olumsuz tutum ve dışlama neticesinde, santral sinir sistemi tüberkülozu olan üyemiz Coşkun Cünedioğlu’nun tedavisi olumsuz etkilenmiş, aşırı stres altına girmiştir. Çevresinden ve çalışma arkadaşlarından destek görmesi gerekirken, böyle insanlıktan ve hakkaniyetten uzak bir tutumla karşılaşan üyemize yapılanları kınıyoruz.
Ayrıca, son olarak… Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Yönetmeliği’nin ikinci bölümü olan ‘Etik Davranış İlkeleri’nin okunup incelenmesini tavsiye ederiz. Madde 10’a göre; Yönetici veya denetleyici konumunda bulunan kamu görevlileri, keyfi davranışlarda, baskı, hakaret ve tehdit edici uygulamalarda bulunamaz, açık ve kesin kanıtlara dayanmayan rapor düzenleyemez, mevzuata aykırı olarak kendileri için hizmet, imkan veya benzeri çıkarlar talep edemez ve talep olmasa dahi sunulanı kabul edemezler.”-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ