Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Eğitim Sen’in “Kadınlar Günü” Mesajı

Eğitim Sen’in “Kadınlar Günü” Mesajı
  • 11.03.2019
  • 2.450 kez okundu

Kadın mücadele ile özgürleşir

Eğitim Sen Hatay Şubesi’nin “8 Mart Kadınlar Günü” mesajında, kadının mücadele ile özgürleşebileceğine vurgu yapıldı.
Hatay Eğitim Sen Yönetim Kurulu adına Pelin Akbaşyeşil imzasıyla yayınlanan mesajda, kadın sorununu yaratan, insan emeğinin sömürüsü üzerine kurulu sistemin kendisi olduğu öne sürüldü ve şöyle denildi:
“Kadın sorununa ve kadın mücadelesine sınıfsal bakmak zorundayız. Kadın sorununu sadece erkeğin sömürüsüne, ev köleliğine, cinsel tacize, namus cinayetlerine indirgemek; mücadeleyi sadece kadının ekonomik özgürlüğünü kazanması, miras paylaşımında eşitlik, kızların okutulması ekseninde örgütlemek, sınıf mücadelesinden kopmaktır. Bu mücadele anlayışı, kadını asla özgürleştirmez. Kadını özgürleştirecek olan, sınıf temelli örgütlü mücadeledir.
Kadın, tüm ekonomik, feodal, kültürel, siyasal baskılara karşı çıkarak; düzenin dayattığı statüleri, kendilerine uygun gördüğü kalıpları yıkarak, düzene karşı kendi iradesini hakim kılarak, hayatın her alanında söz ve karar hakkını söke söke kullanarak, sisteme karşı dişe diş vereceği mücadeleyle özgürleşecektir. Bizler, güvenceli iş ve güvenceli gelecek istiyoruz. KHK’ların geri çekilmesini ve tüm ihraç kamu emekçilerinin göreve iade edilmesini talep ediyoruz. Emeğimiz, özgürlüğümüz için adalet istiyoruz. Kadın, mücadeleyle özgürleşecektir. Kadın, en az onun kadar sömürülen, şiddete uğrayan, işsiz bırakılan erkek yoldaşlarıyla omuz omuza vereceği mücadeleyle özgürleşecektir.” -Yusuf Cemil Karaçay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ