Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Eğitimde 2023 hedefi…

Eğitimde 2023 hedefi…
  • 18.02.2019
  • 650 kez okundu

Antakya İlçe Milli Eğitim ile Pusula Akademi işbirliği etkinlik

Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Özel Pusula Akademi Eğitim Kurumları’nın birlikte düzenlediği “Antakya Eğitimde 2023’e Hazırlanıyor” konferansı, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu’nun sunumunda gerçekleşti. Konferansa; Hatay Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Müdür Yardımcılar ve Öğretmenler katıldı. Konferans öncesi, Pusula Akademi Eğitim Kurumları Müzik Grubu tarafından izleyenlere mini bir konser verildi.
-ORTAK PAYDA-
Konferansın açılış konuşmasını yapan, Pusula Akademi Eğitim Kurumları kurucusu Sevar Şahutoğlu, böylesine anlamlı bir konferansa destek vermenin gururunu yaşadıklarını ve bundan sonra da bu tür etkinliklere destek vermeye devam edeceklerini belirtti.
Şahutoğlu, şunları söyledi:
“Ekonomisi güçlü, toplum yapısı sağlam, dünyaya öncülük eden ülkelerin ortak özelliği, evrensel normlara sahip, kendi özü ile yoğrulmuş ve iyi motive edilmiş bir eğitim öğretim sistemine sahip olmalarıdır. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Milli Eğitim Bakanımızın öncülüğünde hazırlanan ve yürütülen 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nin ülkemiz genelinde uyandırdığı umut, eğitim camiasında sağladığı güven ve ilhamın tüm ülkede yarattığı geniş heyecan dalgasının yansıması Hatay’da da yaşanmış, sadece eğitim camiasında değil, toplumun tüm katmanlarında çok büyük bir etkileşime vesile olmuştur. İnancım odur ki, bu çalışmaların etkileri Hatay’ın bütün dinamiklerinde karşılık bulacak, halkımızın 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde ortak bir paydada bir araya gelmelerine ve şehrimizin eğitim kalitesinin artmasına olanak sağlayacaktır. Bu sürecin ülkemiz ve aydınlık yarınlarımız olan çocuklarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”
-EĞİTİM SEFERBERLİĞİ-
2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nin önemine işaret eden Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko ise şunları söyledi:
“Millî Eğitim Bakanlığı’nın, güçlü yarınlar için 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nin açıklanmasıyla birlikte, ülkemiz eğitim alanında seferberlik başlatmıştır. Bu çerçevede, devletimizin en tepesinden en alt kademesine kadar her safhada motivasyon faaliyetleri yürütülmektedir. Vizyon Belgesi’nin, işin mutfağında olan okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından yeterince anlaşılması ve sahiplenilmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yürütmekteyiz. Pusula Akademi Eğitim Kurumları’nın bu anlamlı organizasyona vermiş olduğu büyük destek için okul kurucusu Sevar Şahutoğlu’na ve vizyon grubunda görev alan, mesai mefhumu gözetmeyen Okul Müdürü arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.”
-EŞİTLİK VE ADALET-
Prof. Dr. Necati Cemaloğlu’nun özgeçmişinin okunmasından sonra başlayan konferansta, Cemaloğlu, “Hedef 2023” Okul Yöneticiliğinde Okul Müdürlerine düşen görevler ve lider yöneticiliğin sırlarına dikkat çekerek şu özet, ancak anlamlı mesajı verdi:
”Lider, ufka bakan ve geleceğe odaklanan kişidir. Vizyonu olan yönetici, geleceği sürpriz olmaktan çıkarıp yönetilebilir hale getirir. Yönetimde, maddi ve insani kaynakları etkili kullanmak önemlidir. Yönetim, insanlara hayatı kolaylaştırma sanatıdır. Başarıya ulaşmak için uygun habitat oluşturulması gerekir. Davranışı değiştirmek için önce bilgiyi değiştirmek gerekir. Bilgi değişince tutum değişir, tutum değişince davranış değişir. Eşit ve adaletli davranırsak, verimi artırırız.”
Yaklaşık 2 saat süren konferans ve plaket töreni sonrası, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Cemaloğlu, “Eğitimin Pin Kodu” isimli kitabını imzaladı. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ