Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

EGM, Baro Başkanı-Polis tartışmasını yorumladı:

EGM, Baro Başkanı-Polis tartışmasını yorumladı:
  • 05.08.2020
  • 789 kez okundu

Rutin İşlem, Kasıt Yok…

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), bayram öncesi İskenderun’da, Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez’in, lokantada eşi ve çocuklarıyla birlikte yemek yediği sırada polislerin kimlik sorması üzerine başlayan tartışma ve gözaltı eylemiyle ilgili açıklamasında, polisin kimlik sormasının rutin bir işlem olduğunu, olayda kasıt bulunmadığını dile getirdi.
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Bilindiği üzere, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu 4/A Maddesi ile Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği 5. Maddesi’nce, Polis, görevini yerine getirirken kişilere kimliğini sorabilir. Kimliği sorulan kişi de kimliğini ibraz etmek zorundadır. Kişilerin kimliğinin bulunmaması, kimliği hakkında açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması hallerinde, kimliği belirlenene kadar kişi gözaltına alınır. Hükümleri bulunmaktadır.
Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre, polislerimizin mevzuata, terbiye ve nezaket kurallarına uygun olarak görevlerini ifa ettikleri, bir kişiye kimlik sormaları üzerine, kişinin kimliğini ibraz etmeyip, kimliği hakkında da bilgi vermediği, görevli polislerimizin ısrarla kişiden kimliğini ibraz etmesini istedikleri, ancak tüm ısrarlara rağmen kişinin kimliğini ibraz etmediği ve kimliği hakkında bilgi vermediği görülmektedir.
Olayın devamında, kimliğini ibraz etmeyen kişi, daha sonra kimlik tespitinin yapılabilmesi amacıyla sağlık kontrolünden geçirilerek Polis Merkezine götürülmüştür. Burada kimlik tespiti yapılan şahsın Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez olduğu anlaşılmıştır. Olay yerinde ve sağlık kontrolü esnasında görevli polislerimizi tehdit eden ve görevlerini yapmasını engelleyen Ekrem Dönmez ile görevlilerimizin karşılıklı olarak birbirlerinden şikâyetçi olmaları üzerine, Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla adli işlem başlatılmış olup, adı geçen hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 265. Maddesi’nce, kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnme suçundan adli işlem yapılmıştır. Daha sonra Ekrem Dönmez, ifadesi alınarak Polis Merkezinden serbest bırakılmıştır.
Yaşanan olayda, görevlilerimizce hiçbir suretle yasaların dışına çıkılmamış ve Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’e karşı herhangi bir kötü muamelede bulunulmamıştır. Baro Başkanı, her ne kadar kendisine kimlik sorulmasının hukuki olmadığını savunmuş ise de, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu 58. Maddesi’nde belirtildiği üzere, Avukatlar, Baro Başkanı dahi olsa, sadece arama konusunda özel hukuki muameleye tabi olup, kimlik ibraz etmeme gibi bir muafiyetleri bulunmamaktadır. Yapılan işlem, rutin bir uygulama olup, herhangi bir kasıt söz konusu değildir.
Anayasa’nın 10. Maddesi’ne göre, herkes kanun önünde eşit olup, polisin kimlik sorma yetkisi kapsamında her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, kimliğini ibraz etmek veya kimliği ile ilgili bilgi vermekle mükelleftir.
Türk Polis Teşkilatı olarak, ülkemizin huzur ve sükununu korumak için canla başla görev yapan personelimize kanunlar çerçevesinde yaptığı uygulamalarda destek olan, kolaylık sağlayan vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz
Asayiş, huzur ve güvenin sağlanması yanı sıra, ‘esas misyonu demokrasinin teminatı olmak olan’ ve vazifesini canı pahasına şerefi ile yerine getiren Türk Polis Teşkilatımızın her bir ferdi, görevlerini, yasalardan aldığı, yetki ve sorumluluk bilinciyle, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edecektir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ