Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Ekonomik Zararların Üstesinden Gelemiyorlar…

Ekonomik Zararların Üstesinden Gelemiyorlar…
  • 06.05.2020
  • 342 kez okundu

Milletvekili Oruç, önergeyle, minibüs esnafının sorunlarını Meclis gündemine getirdi.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplandırması amacıyla TBMM Başkanlığı’na ilettiği önergesinde, minibüs esnafının sorunlarını gündeme getirdi.
Tüm dünyayı saran koronavirüs salgını nedeni ile neredeyse durma noktasına gelen hayatın, Türkiye’deki esnafları mağdur ettiğini söyleyen aslen Hataylı olan Milletvekili Oruç, alınan önlemler nedeni ile dolmuşların, taşıma kapasitesinin yarısı olan 7 kişiyi alabildiğini ve bunun karşısında mazot, lastik, akü, trafik cezaları, trafik sigortası, fenni muayene gibi girdilere sık sık gelen zamlar nedeniyle ise kazançlarının bu girdileri dahi karşılayamadığını ifade etti.
Elektronik para toplama makinaları kullanıldığını, yolcu sayısı 17’den fazla olan toplu taşıma araçlarında KDV oranları %18’den %1,5’a düşürüldüğünü belirten Milletvekili Oruç, önergede şunlara yer verdi:
“Ancak bazı illerde, minibüslerde elektronik para toplama makineleri kullanılmasına geçilmiş olmasına rağmen, yolcu sayısı nedeni ile KDV oranları değiştirilmemiş, bu da minibüs esnafının daha da mağdur olmasına neden olmaktadır. Esnafın, tek başına salgının yarattığı ekonomik zararların üstesinden gelmesi mümkün olmadığı gibi, bunu beklemek de doğru değildir. Devlet, tüm esnaflara olduğu gibi minibüs esnafına da pandemi sürecinde destek vermekle yükümlüdür. Bu desteklerin acilen planlanması ve yerine getirilmesi elzemdir.
Bu bağlamda, salgın nedeni ile mağdur olan minibüs esnafına destek verilmesi planlanmakta mıdır? Halihazırda ekonomik olarak oldukça zor durumda olan minibüs esnafının banka kredileri, banka kredi kartları ve vergi ödemelerinin 8 ay faizsiz ertelenmesi talepleri değerlendirilecek midir? Bunun için Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır? Toplu taşıma esnafına yakıt desteği verilmesi için çalışmalarınız var mıdır? Pandemi ile mücadelenin dillerden düşmediği bugünlerde, esnafın girdilerine neden sürekli zam gelmektedir? Bu zamların geri çekilmesi ve böylelikle esnafın yükünün bir nebze azaltılması için çalışmalar var mıdır? Elektronik para toplama makinaları kullanmaya geçen illerde, toplu taşıma araçlarından alınan KDV oranın yolcu sayısına bakılmaksızın %1,5’a düşürülmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak üzere Bakanlığınızca çalışmalarınız var mıdır?” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ