Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Ekonomiyi Nasıl Bilirdiniz?

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 11.05.2020
  • 457 kez okundu

Eski çağlarda kötü haber getiren habercinin kafasını uçururlarmış.

Siz bakmayın elçiye zeval olmaz diyenlere.. Nice elçiler zevalin farklı acılarını tattılar.

Günümüzde bu kuralın kalıtımları farklı mecralarda sürüyor. Ülkemizde ‘’ekonomik kriz var’’ dediğin anda, adeta otomatiğe bağlanmış yandaşlık linç tetiğine basıyorlar.

Tarafgir gazeteleri, TV. Kanallarını açıyorum; bir çevre var ki tırlatmış gibi.

Görgüsüzlük, bayağılık, sululuk, savurganlık, şımarıklık kimi gazetelerin, köşelerinden fışkırıyor. Kerterizini yitirmiş, pusulasını şaşırmış, yelkenleri dağıtmış gemiciler gibi fotoğraflara yalpa vuran etkin bir toplum kesiminin varlığını nasıl yorumlayacağız?

Ülke bir krizden başka bir krize savrulurken bazıları, ekonominin tıkırında gittiğini gösteren kendi yaşantılarından resimleri paylaşıyorlar. Bindikleri her bir arabanın, sürdükleri her bir yatın, oturdukları her bir katın değeri dudak uçurtuyor, gözler kamaştırıyor.

Garip garip kendinize sormaya başlıyorsunuz. Yahu adamların yaşları-başları ne? Bunları alabilmek için eskinin tabiriyle ‘’Petrol Şeyhi’’ olmak lazım. Bu adamlar dünden bugüne ne bulmuşlar?

Altın cevheri, elmas madeni falan bulmuş olabilirler mi?

-Yok canım buldukları cevher, bildik klasik paha eden elementlerden oluşmuyor. İktidara yakın pozisyon alırsan yükselme şansın artar. Ne kadar sadakatle bağlanırsan o kadar nimetlere yaklaşırsın.

-Ön koşul; iktidarı ne söylerlerse, sadece tasdik etmekle kalmayacaksın aynı zamanda karşı görüş ifade edenlere hadlerini bildireceksin. Ne bizim mahallenin ne de karşı mahallenin söylemlerinde mantık aramayacaksın, görevin
İktidarı korumak ve kollamak.

İster basın, ister bürokrat, ister iş adamı, kim olursan ol, iktidar bileşenlerini kötü gösterecek bir görselde, bir sözselde, bir sezineside bulunamazsın.

Ekonomi nasıl? -Çok iyi. Fevkaladenin fevkinde(!). Dünya’ya bir dünya sağlık malzemelerini hibe edecek kadar güçlü.
Kimseyi öfkelendirmeyeceksin. Lakin kötü desen iktidarı yöneten kimsenin hoşuna gitmez; bu kez sen kötü olup çıkarsın, yandaşlar feleğini şaşırtırlar.

Neme lazım Şunu bunu öfkelendireceğine, huyuna suyuna gidersin, yuvarlak laflar söylersin, en korunaklı yaklaşımda bulunursun:

– Efendim, Fransızların bir özdeyişi vardır; kötümser, yarısına kadar dolu şarap bardağına bakıp “bu bardak yarısına kadar boş” diye tutturan adamdır.

Bu adamların hepsi kötü. Hiç bardağın dolu tarafını görmezler, zaten görecek gözleri yok ki, bakar kör bunlar. Hem kör hem de nankör bunlar.

Ehh, bizim durumumuz iyidir, hatta çok iyidir; Damat’ın üstün yetenekleriyle her ay, bir önceki aydan daha iyi şekilde düzlüğe çıkıyoruz.(!) Yakında başımız göğe erecek..

Ülke darboğazdan geçmiyor mu? Ne münasebet, her şey tıkırında. Çokomelli olan tarafları anlamak istemiyorsunuz. Paydaşlarımızın dikkatlerine sunarım.

– Her şey yolundadır ağam… – Çok iyi yaptınız beyefendi.. – Mükemmelsiniz efendim…
Yukarıdan ülkemizin durumunu yarı ironi katarak betimlemeye çalıştım.

Değerli okuyucular, ülkemizde hayat çekilmesi çok zor bir eziyete dönüştü. Ekonominin vurduğu darbeler çok büyük travmalara, trajedilere sebebiyet veriyor. Vicdanları sarsan haberlerle karşılaşmadığımız gün yok. İşsizlik, yoksulluk hatta açlık; tarifi edilemez boyutlarda. Evine ekmek götüremeyen insanların hikâyeleri yürek burkuyor.

Gel gör ki bizleri yönetenler bizleri kanatlandırmış, attıkça atıyor.

Atma fiili yazınca aklıma yaşanmışlıkla ilgili ilham perilerim bana birkaç satırlık yazı bahşetti:

Yaşlanmaya başlayan dostlar birbirleriyle karşılaşınca destek atışına girişirler:

-Seni iyi gördüm.

-Canım ben de seni. Genç iken kimse kimseye “seni iyi gördüm” demez.

Bakarsın ki adamın gözlerinin feri kaçmış beti benzi uçmuş, göbeği boş buğday çuvalı gibi sarkıyor, göğsü hırıldıyor, ayakta zor duruyor.

Ne diyeceksin?..– Seni iyi gördüm. – Ben de seni…

Bu numara yalnız kişiler arasında geçerli olmakla kalmıyor ki, yaşamın neresine baksanız benzeri oyun sürüyor.

Azrail’in yaşam yollarına döşediği mayınlar arasında dolaşmaya başlayan kuşaklar arasında böyle sözler geçerlidir.

Ekonomimizin benzeştiği resim tam de böyle.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ