Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Elazığ Depremi Korkuttu

Elazığ Depremi Korkuttu
  • 28.12.2019
  • 534 kez okundu

İlimiz Antakya ve Kırıkhan ilçeleri; Kahramanmaraş Türkoğlu’ndan, Elazığ, Bingöl-Karlıova’ya dek uzanan Doğu Anadolu fay sisteminde bulunuyor. Ancak olası bir tetikleme beklenmiyor.

Deprem uzmanları, dün birçok TV kanalında, Elazığ’da yaşanan 4,9 büyüklüğündeki son depremi ve artçı sarsıntıları değerlendirirken, ilimiz Hatay’ın da Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunduğunu, ancak tetikleme beklenmediğini, dolayısıyla ilimizde bir deprem beklentisi olmadığını belirttiler.
DOĞU ANADOLU FAY HATTI
Karlıova-Antakya arasında değişik özellikte olan, birbirlerini tamamlayan, birçok sol yönlü doğrultu atımlı faydan oluşan zon, Doğu Anadolu Fay Sistemi olarak adlandırılmıştır.
Türkoğlu-Antakya arasında, yaklaşık 180 km uzunlukta ve 6-30 km genişlikte bir alan içerisinde uzanan bölüm, Türkoğlu-Antakya segmenti olarak adlandırılmakta. Türkoğlu-Kırıkhan arasında son yüzyılda hasar-yapıcı olmayan çok sayıda küçük deprem meydana gelirken, aynı bölgede, tarihsel dönem içinde yıkıcı depremler de meydana gelmiştir
Antakya-Asi Nehri arasında, çok sayıda, kademeli ve birbirine paralel, K-G gidişli kırıklardan oluşan bölüm, Antakya-Asi Nehri arası bölüm adı altında incelenmiştir. Fay, Amik Gölü güneyinde, G-K yönde akan Asi Nehri’nin Antakya yakınlarında önce batıya daha sonra da güneye dönmesine neden olur. Bu kesimde, boyları 4-15 km arasında değişen K-G gidişli birçok kademeli kırık yer alır. Bu kırıkların önemli sayılabilecek eğim atım bileşenleri vardır. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ