Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Eldeki Hangi Harita?

Eldeki Hangi Harita?
  • 16.08.2017
  • 1.649 kez okundu

Peki, Sizdeki Hangisi?

2017 yılı Haziran ayının hemen başında Büyükşehir Meclisi’nden geçen karar ertesinde, Defne ilçesi Hancağız, Koçören ve Hüseyinli Mahalleleri, kurulacak ‘sanayi sitesi’ için adres gösterildi. Ancak o adresteki alan için şu ana dek tek bir açıklama bile gelmedi.

Hatay’ın yeni ilçelerinden biri olan Defne, sıkıştığı dar coğrafyada yaşayan insanlar için daha iyi bir yaşam sunma adına çalışmalarını sürdürürken, mevcut dar alanda çok şey yapmanın sıkıntılarını da yaşıyor. Defne ilçesi içinde dağınık haldeki kaynakçı, boyacı, kaportacı ve benzeri işyerlerini bir araya toplama hedefli son çalışma da buna dair. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Haziran ayı içindeki toplantıda ‘oybirliği’ ile alınan son karara göre, Defne’de ‘Sanayi Sitesi’ kurulma hazırlıkları da bu çalışmanın ve hazırlığın final ayağını oluşturuyor.
Beklenen, eldeki bilgi kirliliğinin bir an önce netleştirilmesi ve elden elde dolaşan haritalar noktasında yetkili birinin ayağa kalkıp bir açıklama yapması. Çünkü vatandaş nezdinde ‘zeytin ağaçları kesilecek’ rahatsızlığı dün kadar taze. Ancak, vatandaşın bu tedirginliğine karşın, ‘yaşananları’ ve şu ana kadar bu yöndeki ‘paylaşılanları’ provokasyon olarak nitelendirenler de yok değil.
-HABERLERE TEPKİ!-
İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkoloji Uzmanı olan Doç. Dr. Yavuz Dizdar’ın ‘vatandaş hassasiyeti’ noktasındaki paylaşımına cevap veren ve cevabı da Dizdar tarafından paylaşılan Defne Belediyesi Meclis Üyesi Nazmi Altınöz’ün ifadeleri buna dair…
“Defne ile ilgili paylaşımını yapmış olduğunuz haberin araştırılmadan, doğruluğu teyit edilmeden sosyal medyada paylaşılmasını yadırgadım doğrusu. Sizin gibi duyarlı bir insanın, öncelikle araştırıp doğruluğunu teyit etmesi gerekir diye düşünüyorum. Bir telefon kadar yakın belediyeden, belediye başkanından sorup öğrenebilirdiniz.
Defne yeni kurulmuş bir ilçe. Çarşısı, pazarı, alanı, sanayi bölgesi olmayan bir ilçe. Biz, belediye olarak, bu alanları kazandırmak için yoğun bir çalışma içerisindeyiz.
İlçemizde faaliyet gösteren kaynakçı, boyacı, kaportacı ve benzeri işyeri sahiplerine, mahalle aralarında çalıştıkları için ruhsat veremiyoruz. Halktan gelen yoğun şikayetler nedeniyle bunları bir alana toplamak için küçük bir sanayi sitesine gereksinim duyduk. İki yıldır süren çalışmalarımız sonucunda Defne için en uygun alanı bulduk. Bu alan içerisinde, size anlattıkları ve resimde gösterdikleri gibi zeytin ağaçları yoktur. Resimde belirtilen alan da değildir.
Sitenin kurulacağı alan içerisinde hiç bir işe yaramayan, tamamen bakımsız, çürümeye yüz tutmuş birkaç zeytin ağacı dışında işe yarar hiç bir ağaç yoktur. İlgili kurumların yaptıkları denetimler sonucunda, ‘bu bölgede sanayi sitesi kurulmasında hiç bir sakınca yoktur’ kararı bildirildikten sonra bu bölge seçilmiştir.
Doğayı korumak belediyemizin temel görevidir. Yeşili çoğaltmak, parkları arttırmak için her türlü çabayı gösteriyoruz. Bu suçlamayı yapanlar ‘tamamen önyargılı ve art niyetlidir’… Bir konuyu paylaşırken doğruluğunu araştırıp yaparsak daha iyi olur. Aksi takdirde önyargılı, art niyetli, provokatif amaçlı insanlara farkında olmadan yardım etmiş oluruz.”
-AÇIKLAMA GELİR Mİ?-
Defne Belediyesi Meclis Üyesi Nazmi Altınöz’ün Doç. Dr. Yavuz Dizdar’a cevabında ortaya konan ‘tavrın’ ya da benzerinin Defne Belediyesi ya da Büyükşehir Belediye Yönetimi’nden de gelip gelmeyeceği henüz belli değil. Ancak, zeytin sökümüne izin verilmesi düşünülen 5, 8385 hektarlık alana dair kamuoyuna ekli bilgilerin netleşmesi adına, resmi açıklamanın ‘olmazsa olmaz’ olduğu konusunda herkes hem fikir.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ