Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,40

Eliaçık’ın paylaşımı:

Eliaçık’ın paylaşımı:
  • 05.10.2018
  • 650 kez okundu

Onlar; En Helal Ekmeği Yediğim Onurlu İnsanlar…

Hatay İl Kültür ve Turizm eski Müdürü Hasan Eliaçık, sosyal medyada yer alan, İstanbul’daki bir görevlinin “Alevinin yemeği yenilmez” şeklindeki anlamsız, haksız, yanlış ve hakaretvari söylemine tepki gösterdi. Antakya’da yaşayan ve siyasetin uzağında olmayan emekli Müdür Hasan Eliaçık’ın ilginç paylaşımı şöyle:
“Yüce evrende yaşayan tüm canlı ve cansız varlıklara selam olsun. En helal ekmeği yediğim onurlu insanlara dair… En güzel mercimekli bulgur pilavını, ALEVİ dostlarımın, pamuk toplamaya ve çapa, yani kazma vurmaya Amik’e gelip çadır kurdukları ve içine acıyı, kederi, yoksulluğu, hele hele dostluğu ve o kocaman insan sevgisini sığdırdıkları o görkemli, benim için emeğin otağ’ı olan o çadırlarda yedim. Tadı ve hele hele zeytinyağı ile kavrulmuş o soğanlı AŞ’ın ne kokusunu ne de tadını 52 yıldır hiç unutmadım. Hele yoğurt ve iri dövme buğday ile yapılan ve soğuk yenilen o çorbayı hiç unutur muyum. Çocukluğum hep orada kaldı. Keşke hep orada kalsaydım. Bizlere, yediğimiz her ekmeğin hakkını helal etsinler çadırlarında.
Evlerinde ve sofralarında yediğimiz taamı Alevi dostlarım… Ne güzel Hirisi… Ne görkemli Sarma… Dolma… Hele hele yağlı ekmek, kazanlarda pilav ve parça parça etler… İçli Köfte… Oruk, Abu Gannuş… Daha ne sayayım? Yapanların ellerine sağlık. İyi ki varsınız. İyi ki siz güzel insanların dostluğuna sahibim. Allah’ım hepinizi var ve daim etsin. Yemeği küçümseyen her kim ise, zaten insan ve Müslüman değil. Sonsuz selam olsun güzel insanlar. ‘Sen münkirsin, haramdır sana taam bekle ki yiyesin o bir dünyada. Çünkü sen ve senin gibiler bilmez ve bilemeyecekler, haram ile helal…” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ