Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Emekçiler Açısından Her Şey AKP’nin Anlattığı Gibi mi?

Emekçiler Açısından Her Şey  AKP’nin Anlattığı Gibi mi?
  • 16.11.2019
  • 616 kez okundu

TİP Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay; Türkiye’de emekçilerin yaşadığı ekonomik zorluklara, bir süredir devam eden toplu intiharlara ve Rabia Naz’ın ailesi ile olayı araştıran gazetecilere yönelik baskılara değindi ve sordu…

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. Genel Kurul’un 18. Birleşimi’nde gündem dışı söz alarak, emekçiler açısından Türkiye’nin ekonomik ve güncel durumu hakkında bir konuşma yapan Atay, konuşması sırasında AKP sıralarına dönerek, “Bir halkın varlık sebebi nedir? Holdinglerinizi her geçen gün biraz daha zengin etmek mi? Her gün biraz daha yoksullaşan, her dediğinize ‘Tamam, ağam’ deyip kendinize yeni uçaklar, araba konvoyları ya da yeni saraylar yaptırmanızı izlemek zorunda kalmak mı? Yaratılan korku devleti yüzünden, bir kenarda başına gelecekleri beklemek zorunda kalmak mı?” diye sordu.
Türkiye’de, emekçilerin yaşadığı ekonomik zorluklara, bir süredir devam eden toplu intiharlara ve Rabia Naz’ın ailesi ile olayı araştıran gazetecilere yönelik baskılara değinen Atay, “Peki, acaba emekçiler açısından her şey AKP’nin anlattığı gibi miydi?” diye sorarak şu ifadeleri kullandı:
“Peki, henüz iktidarının 5’inci yılında, geçinemediğini dönemin başbakanına söyleyen çiftçinin durumu nedir? ‘Ananı da al git, artistlik yapma’ cevabıdır. Kanser ilacını alamadığını Bakan’a ulaşarak söyleyebilen Dilek’in durumu nedir? Cebine sıkıştırılan 3 kuruş paradır ve karşılığında verdiği ‘Siz, çaresizliği hiç tatmamışsınız’ lafıdır. Peki, ya, ısınabilsinler diye çocuklarına saç kurutma makinasını açıp, öbür odada intihar etmek zorunda kalan anne ya da pantolon alamadığı için canına kıymak zorunda kalan baba için durum nedir? Meclis’in, belediyelerin önünde kendini ateşe verenlerin, Meclis çatısına çıkıp, iş bulamadıkları için intihara yeltenenlerin durumu nedir? Şu an onlarca fabrika, atölye, belediyeler önünde eylem yapan, halkları için şehirden şehre yürüyen ve zorbalıkla karşılaşan işçiler ya da hakları gasp edilen EYT’liler için durum nedir? Bütün bunlar sizin söz ettiğiniz refahın, büyümenin neresinde duruyorlar?”
Konuşması sırasında, “Toplumun psikolojisiyle oynadınız, ülkenin sosyolojisini bozdunuz” diyen Barış Atay, şu tespitte bulundu:
“Ne kadar maaş aldıkları tartışıldı. Hatta bir tanesinin 800 lira geçim desteği aldığı tartışıldı! 800 lira arkadaşlar! 800 lira alan bir kişi, haşa, nasıl intihara yeltenebilir mi ya, böyle bir şey mümkün mü Türkiye’de (!) Cumhurbaşkanı Yardımcısı aynı gün çıktı, ‘Yoksulluktan ölmediler’ dedi. Bütün aileyi araştırmış, bitirmiş. Aynı hafta Antalya’da bir aile, ailecek intihar etti. Boğaziçi Köprüsü’nden bir yurttaş kendisini attı. Toplumun bütün psikolojisiyle oynadınız, ülkenin sosyolojisini bozdunuz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ