Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,38 / Satış: 8,41
€ EURO → Alış: 9,96 / Satış: 10,00

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (Bir Hak Mücadelesi)

Mehmet Özgün
Mehmet Özgün
  • 07.07.2021
  • 584 kez okundu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT),
ülkemize özgü bir kavram ve bir hak mücadelesinin adıdır. Devlete göre genç sayılan, özel sektöre göre ise yaşlı sayılan, mağduriyetlerini dillendirirken, iktidar tarafından hakarete uğrayan, görmezden gelinen, mücadeleleri farklı algılara çekilen kesimdir EYT.

08.09.1999 tarihinden önce iş başı yapan SSKlı, BAĞ-KURlu, Emekli Sandığı mensubu herkes emeklilikte yaşa takılmıştır.
08.09.1999 tarihinde çıkarılan 4447 sayılı yasa ülkemizde yürürlüğe girdikten sonra ilk defa geriye doğru işletilen bir yasa olarak vatandaşın hakkını gasp etti. Anayasal hakları olan emeklilik haklarından mahrum bırakıldılar. Emeklilikte yaşa Takılanlar, bu gaspın sona ermesi adına, yasanın geriye doğru işlemesinin iptali için umutla mücadelelerini sürdürmekte.

2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı yasayla, aylık Bağlanma Oranları (ABO) eşitlik ilkesine aykırı olarak, adaletsizce yapılan değişiklik sonucu, 28-30 yıllık çalışma hayatı sonrası bağlanacak emekli maaşları asgari ücretin de altında bağlanarak, açlığa sefalete itildiler.

Bugün emeklilerin geçim sıkıntısı ile ikinci bir iş arayışı içerisinde olduklarının örnekleri toplumda mevcut.
Meslek liselerinde staj eğitimi ile başlayan çalışma hayatları, staj günlerinin başlangıç sayılmaması yaşanan haksızlıklara ilave bir mağduriyet yaşatmaktalar.

Her yeni gelen yasa, açıklanan her yeni ekonomik paket, işçi ve emekçilerin sahip oldukları haklardan mahrum kalmalarına yol açan uygulamalar getirdi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar,
Af istemiyor,
Borç istemiyor,
Hibe istemiyor,
Sadaka istemiyor,
Ayrıcalık istemiyor,
Sadece, ellerinden alınan emeklilik haklarının iadesini istiyorlar.

Emeklilikte Yaşa Takılanların hakları bir an önce iade edilmeli,
Aylık Bağlanma Oranlarındaki adaletsizlik hemen giderilmeli,
Stajla başlayan çalışma hayatı mutlaka sigorta başlangıcı sayılmalı,
İnsani şartlarda hayatlarını idame ettirebilecekleri, çift dikiş atmak zorunda kalmayacakları bir emekli maaşı bağlanmalı.

“Emekli olduktan sonra çift dikiş yapacaklar olmaz öyle şey” dedikten sonra bürokratlara bol sıfırlı 4-5 maaş bağlanılabiliyorsa, sosyal bir problem haline gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın sıkıntılarını çözmek zor olmasa gerek.

Sağlıcakla kalın, huzurla kalın …

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ