Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Emine Bulut’un hikâyesi… UTANALIM, hem de hepimiz…

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 27.08.2019
  • 475 kez okundu

Geçen hafta Türkiye, en çok, kocası tarafından kızının gözleri önünde boğazından bıçaklanan bir kadının ölmeden önceki son görüntülerini konuştu…

Sokağa dökülen kadınların isyanına mı ?

Polis müdahale etti !

Tepkiler büyüyünce mi ?

Olayın videosuna yayın yasağı getirildi !

Final mi ?

Konu kapatıldı !

Peki, gerçekten de konu kapandı mı ? Kapanır mı ? Unutur muyuz yine ? Bunu da diğerleri gibi rafa kaldırır mıyız ? Belki ara ara indirir, derin bir iç geçirir, ardından hayatlarımıza kaldığı (!) yerden devam ederiz !

Unuturuz !

ÖLMEK İSTEMİYORUM diyen çığlığı da…
ANNE ÖLME diyen feryadı da…

Buna dair kısa bir hikâyem var, onu okuyalım beraberce…

Hikayenin başlığı, “Kity Genovese” sendromu !

-*-

1964 yılında, New York şehrinde, bir akşam üstü, Kity Genovese isimli bir kadın çok da ıssız olmayan bir caddede cinayete kurban gider.

Bu olayda ilginç olan şudur…
Bize BİZİ anlatan kısım aslında…

Emine Bulut noktasında durduran en çok da…

Kadına saldıran şahıs, dakikalarca kadına tecavüz etmeye çalışır, başaramayınca da, darp eder ve öldürmeye çalışır. Kadını, yaralı halde bırakır. Bir süre sonra tekrar gelir ve kadını öldürür.

Bu acı, korkunç süre bir saattir ve bir saat boyunca, zavallı kadın çığlıklar atar, yardım ister.

Polis, olay yerine gelir, ancak resmi ihbar olaydan tam bir saat sonra yapıldığından, geç gelmiştir. Çevreyi inceler. Kadının öldürüldüğü bölgede olayı kimsenin duymaması imkansızdır!

Çevre evleri incelediklerinde, olayı 37 mahalle sakininin gördüğü, hatta bir kısmının sonuna kadar pencereden izlediği anlaşılır… Ancak hiç biri ne olaya müdahale etmiş, ne de polis çağırmıştır!

Bu olay sonrası, bir polis şefi, gazeteci arkadaşı ile konuşurken durumu anlatır. Gazetecinin ilgisini çeker ve bunu haber yapar. Haber sonrası Amerika’da büyük infial olur.

Psikologlar, psikiyatrisler, sosyologlar incelemeye başladığında şu durum ortaya çıkar:

Olaya tanık kişilerin hepsi, BİR BAŞKASI MUTLAKA POLİSE HABER VERİR veya MÜDAHALE EDER diye duyarsız kalmıştır. Kadın, bu nedenle, kalabalığın ortasında öldürülmüştür. Bu sosyal davranışa, katledilen kadının adıyla, Kity Genovese Sendromu adı verilir.

Evet, sosyal psikolojide biz, bu ve benzeri durumlara Kity Genovese Sendromu diyoruz. Yaşananlara duyarsızlıktan çok; başkasına yükleme, bekleme, sosyal kaytarma durumudur, bahse konu olan… Birisi çözer,
birisi yardımcı olur, işimize bakalım, biri mutlaka görmüştür, biri mutlaka dilekçe verir !

-*-

Sonuç mu?

Etkisiz, güçsüz, zayıf, hatta sıfır tepkili bir toplum !

Final mi ?

Toplumsal refleks azalır ve zorba, istediğini yapar !

Emine Bulut öldürülürken, öldürüldüğü yerde YALNIZ değildi ! Hatta ölüm anı bile kaydedildi, orada olan birilerince ! Ölümü izleyen, izlediğini geride bırakanlar haline geldik gelmesine de, HANGİ ARA BU HALE geldik, getirildik, sorun bir kendinize !

Ve UTANIN !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ