Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

En Az 50.000 Olmalı

En Az 50.000 Olmalı
  • 28.03.2020
  • 425 kez okundu

Türk Sağlık Sen, 18.000 Sağlık Personeli alımını yetersiz buldu…

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen’in Hatay Şubesi, Sağlık Bakanlığı’na alınacak toplam 32.000 personelle ilgili değerlendirmesinde, bu kapsamda 18.000 sağlık personeli alımı yapılırken diğer 14.000 kişinin aşçı kategorisinden olacağının altını çizerek, “18 bin sağlık personeli alımı çok yetersizdir. En az 50.000 sağlıkçı alınmalı” görüşünü savundu.
Türk Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, bu konudaki açıklamasında, ülkemiz ve dünyada Covid-19 salgınının en kısa zamanda sona ermesini dilediklerini bildirdi ve şöyle devam etti:
“Sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanlarının moral ve motivasyonun yüksek olması, hizmet üretirken çalışma hayatıyla ilgili kafasında başka sorunlar olmaması, Türkiye’ye her zaman lazımdır. Bu nedenle, sağlık çalışanlarının ekonomik haklarında makul ve kapsayıcı bir iyileştirme yapılmalıdır. Ek ödemelerin, 3 ay tavandan verilmesi olumlu olmakla birlikte süresi, sürekliliği ve kapsamı konusunda yeniden değerlendirme yapılmaya muhtaçtır. Döner sermayede adaletsizlik giderilmeli, sürekli hale getirilmeli ve emekliliğe esas olmalıdır.
Sağlık hizmetleri, ekip işidir. Her arkadaşımızın emeği de çok değerlidir. Maruz kaldığı risk de ayrı önemlidir.
Sağlık kurum ve kuruluşlarında sağlık, teknik, idari ve yardımcı hizmetlerde görevli olan her çalışan da fedakârca görevinin başındadır. Ayrım yapılmamalıdır.
Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm arkadaşlarımız, herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan bundan yararlanmalıdır. Döner sermaye tavan ödemeleri, en az sabit ödeme tutarı kadar olmalıdır.
Bir başka önemli husus, koruyucu ekipman ve malzeme eksikliği ile ilgilidir. Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde, kendileri, bu konuda bir eksiklik olmadığını ifade etmişlerdir. Fakat sahadan sağlık çalışanı arkadaşlarımızdan, eksiklikle ilgili çokça şikayet gelmektedir. Bakanlık ‘gönderdik’, çalışan ‘gelmedi’ diyorsa, arada ulaştırmakla yükümlülerin ihmali var demektir. Bu sorun araştırılmalı, mesele acilen çözülmelidir.
Sağlık Bakanlığı personel eksikliğinin giderilmesi konusunda 32 bin olarak açıklanan yeni istihdamın, bugünkü ilanla birlikte sadece 18 bininin sözleşmeli sağlık çalışanı olacağını görülmüştür. 14 bin de sürekli işçi alınacaktır. İş yükü ve personel eksikliği göz önünde bulundurulduğunda, 18 bin rakamı çok yetersizdir. En az 50 bin alım yapılması gereklidir. Üniversite hastaneleri için de 3 bin alım yapılacağı, Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde ifade edilmişti. Üniversite hastaneleri için bu alımla ilgili de ilana çıkılmalı, sayısının daha da arttırılması için çalışma yapılmalıdır.” -Mehmet Durmaz-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ