Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

En güzel balkon için yarışacaklar

En güzel balkon için yarışacaklar
  • 18.05.2017
  • 1.230 kez okundu

Para ödüllü yarışma için dün protokol imza töreni gerçekleştirildi

Payas ilçesi için geçerli olan “Ödüllü En Güzel Balkon Yarışması” başlatıldı. İlkleri de içinde barındıran yarışmanın protokolünü Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, MKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi İşler ve Mavi Yeşim Doğa ve Bilim Derneği Başkanı Fatih Özcan imzaladı.
Amaçlarının farkındalık yaratmak, kültürleri yeniden yaşatmak olduğunu söyleyen Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, 18 yaşını doldurmuş, Payas’ta ikamet eden herkesin yarışmaya katılabileceğini bildirdi, Yarışmada birinciye 4 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye ise 2 bin lira, 3 ayrı katılımcıya da biner lira ödül verileceğini ifade eden Başkan Altan, ilkleri içinde barındıran yarışman ile ilgili bilgileri şöyle aktardı: “Balkon peyzaj alanında Payas’ımız da imza atacağımız imza atacağımız Türkiye’de dört ilki şöyle ifade edebilirim;
1- Ödüllü en güzel balkon yarışmalarında Türkiye’de ilk defa Payas’ta tüm balkon yarışması katılımcılarına; Payas Belediyesi, Mustafa Kemal Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı ve Bahçe Bitkileri Bölümü akademisyenleri ile Mavi Yeşil Doğa ve Bilim Derneği tarafından Balkon Peyzajı’, ‘Bahçe Bitkileri ve ‘Çevre Bilinci’ sunumları yapılacaktır.
2- Ödüllü en güzel balkon yarışmasında Türkiye’de ilk defa, yarışmaya katılacak farklı balkonlar için, peyzaj mimarlığı bölümü akademisyenleri öncülüğünde, üniversite öğrencileri gruplar halinde bir hafta balkon peyzaj projesi hazırlayacak ve balkon sahipleri ile birlikte balkon peyzaj projesi yapılacaktır.
3- Payas Blediyesi proje ortağı kurumlarımızla birlikte yine ilk defa balkon peyzaj çalıştayı yapılacaktır.
4-Türkiye’de ilk defa Payas’taki ödüllü balkon yarışmasına katılacak tüm hemşerilerimizin balkonlarına kullanılacak olan peyzaj çiçeklerinin tamamı Payas Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
Proje hedefimiz, güzel Payasımızın siluetine ve kentsel estetiğine katkıda bulunmak, görsel kalitesi yüksek mekanlar oluşturmak ve hemşerilerimizin doğal ve çevreye olan duyarlılığını arttırmaktır.
Böylece Payas Belediyesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Mavi Yeşil Doğa ve Bilim Derneği ile birlikte, Payas’ta turizm bilincinin geliştirilmesine destek vermiş olacağız. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmamızın sonucunda Payas Belediyesi olarak, en güzel balkon sahiplerinden birinciye 4 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye 2 bin TL ve mansiyon ödülü olarak üç ayrı katılımcıya biner TL vereceğiz.
Balkon yarışmasında Türkiye’de 4 ilki gerçekleştireceğimiz ödüllü yarışmamızın Payas’ta olduğu gibi, Hatay’ımıza da güzel bir örnek teşkil etmesini temenni ediyorum. Değerli jüri üyelerine 4 ay sürecek çalışmalarında başarılar diliyorum.”
MKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi İşler, üniversite olarak belediye, resmi kurumlar ve vatandaşlarla iç içe bulunma gayreti içerisinde olduklarını anlattı.
Mavi Yeşim Doğa ve Bilim Derneği Başkanı Fatih Özcan da böyle bir projede yer aldığı için mutluluk duyduğunu dile getirdi.  -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ